کدخبر: ۲۸۶۹۵۴ لینک کوتاه

تاکید وزیر صمت بر ضرورت تسریع در روند اجرای پروژه نفلین سینیت

اقتصادنیوز: وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تسریع در روند اجرای پروژه "نفلین سینیت" سراب تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، جلسه بررسی و رفع مشکلات پروژه "نفلین سینیت" سراب با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران برگزار شد. 

در این جلسه که مدیرعامل ایمیدرو حضور داشت، حاضران درباره نحوه تامین نیازهای مالی و تکنولوژیک این پروژه تبادل نظر و گفتگو کردند.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست بر تسریع در روند اجرای این پروژه تاکید و تصریح کرد: گزارش پیشرفت کار پروژه باید به صورت ماهانه ارسال شود و مدیران مربوطه تمام تلاش خود را برای تکمیل این پروژه به کار گیرند.

وی تکمیل و راه اندازی این پروژه را هم برای استان و هم کشور مهم برشمرد افزود: آلومینیوم یک محصول مهم و استراتژیک در دنیای امروز است و بخشی از نیازهای کشور در این بخش تامین خواهد شد و از طرفی بخشی از مشکلات شهرستان با اجرای آن رفع و زمینه توسعه بیش از پیش منطقه را فراهم خواهد کرد.

یوسف داوودی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از پیگیری های وزیرصمت، معاونان و مدیران این وزارتخانه قدردانی کرد و گفت: مدیران و بخش های مختلف استان برای همکاری و کمک به تسریع در اجرای پروژه آمادگی کامل دارند.

براساس این گزارش، با راه‌اندازی کارخانه نفلین سینیت 70 هزار تن آلومینا به همراه محصولات جانبی مورد نیاز کشور تامین و در فازهای بعدی به ترتیب به 200 هزار تن و 500 هزار تن در سال افزایش پیدا خواهد کرد.

با اجرای این طرح، اشتغال مستقیم 2 هزار نفر و غیرمستقیم 10 هزار نفر پیش‌بینی می‌شود که با احداث کارخانه سیمان این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

بی‌شک با اجرای این طرح شاهد تحول چشمگیر اقتصادی در منطقه خواهیم بود و به نظر می‌رسد با توجه به نقش استراتژیک فلز آلومینیوم و تولید پودر آلومینا در آذربایجان که ماده اولیه آلومینیوم است، خودکفایی فلز استراتژیک آلومینیوم در کشور محقق شود و منطقه آذربایجان به عنوان قطب صنعت آلومینیوم کشور در آینده مطرح شود.

گزارش فارس حاکی است، در سفر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوره ریاست جمهوری که همزمان با مجلس چهارم بود به‌وجود کانسارهای طبیعی ماده معدنی نفلین در اطراف سراب و کلیبر اشاره کرد و از اهتمام دولتش به استخراج از این ماده معدنی در جهت تولید پودر آلومینا سخن گفت.

بررسی‌های بسیاری فعالان معدنی حاکی از آن است که در منطقه سراب آذربایجان ذخایر زیادی از نفلین سینیت وجود دارد که می‌تواند نیاز کارخانه‌های آلومینیوم‌سازی ایران را برطرف کند، در این زمینه پروژه نفلین سینیت سراب کلید خورد.

این پروژه یکی از پروژه‌های ملی است که 14 سال پیش توسط اسحاق جهانگیری وزیر دولت اصلاحات کلنگ‌زنی شده اما تاکنون برخلاف پیگیری‌های مکرر دارای هیچ‌گونه پیشرفتی نیست.

مردم سراب  27 شهریورماه سال 1382 را که یک روز به یادماندنی و تاریخی بود هرگز فراموش نمی‌کنند، روزی که مردم سراب شاهد جوانه‌زدن امیدهای بی‌شمار خود در تحقق توسعه فراگیر منطقه و رونق تولید و اقتصاد منطقه و به تبع آن خداحافظی با بیکاری بودند.

در آن روز اسحاق جهانگیری معاون فعلی رئیس جمهور در سمت وزیر صنایع و معادن دولت اصلاحات کلنگ‌ احداث بزرگترین مجتمع صنعتی شمال‌غرب کشور با عنوان طرح ملی تولید پودر آلومینا از سنگ نفلین را بر زمین کوبید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند