کدخبر: ۲۸۷۴۵۷ لینک کوتاه

برگزاری مراسم بزرگداشت ۷۵ سالگی نبرد نرماندی

اقتصادنیوز: رهبران سیاسی کشورهای مختلف برای بزرگداشت آغاز عملیات نرماندی در جنگ جهانی دوم گردهم آمدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، الیزابت دوم، ملکه انگلیس، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کاناد ا مهمانان مراسم بزرگداشت نبرد نرماندی (روزی دی) در شهر بندری پورتسموث در جنوب انگلیس هستند.

دولت انگلیس بزرگ‌ترین نمایش نظامی ارتش در تاریخ اخیر را تدارک دیده بود. در این نمایش شمار زیادی از سربازان، کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی و مهمانان افتخاری از جمله ۳۰۰ نفر از جانبازان جنگی شرکت کردند. هر کدام از آنها که روی صحنه رفتند، با تشویق گسترده حضار روبرو شدند.

در این مراسم در کنار موسیقی و رقص، برخی از رهبران اوراقی از دفترچه خاطرات خود را خواندند. از جمله ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، جاستین ترودو و امانوئل ماکرون. دونالد ترامپ یک دعا خواند. پس از نمایش نظامی، ملکه الیزابت سخنرانی کرد و در سخنانش از جانبازان تقدیر نمود. او هم‌چنین از هزاران سربازی که در این روز کشته شدند، یاد کرد و گفت: قهرمانی، شجاعت و فداکاری آنها هرگز فراموش نمی‌شود.

ملکه ۹۳ ساله انگلیس بر خلاف دیگران خاطرات شخصی از جنگ جهانی دوم دارد. در پایان هواپیماهای جنگی جدید و قدیمی بسیاری بر فراز پورتسموث به پرواز درآمدند و یک کشتی جنگی توپ پایان مراسم را شلیک کرد.

به گزارش دویچه‌وله، این روز در عین حال سومین و آخرین روز از دیدار ترامپ از انگلیس بود. از او و همسرش، ملانیا در ضیافت بزرگی در کاخ باکینگهام پذیرایی شد. ترامپ روز سه‌شنبه چهارم ژوئن نیز با ترزا می، نخست وزیر انگلیس گفت‌وگو کرد.

در روز ششم ژوئن سال ۱۹۴۴ و در جریان جنگ جهانی دوم قوای متحدین به بخشی از خاک فرانسه که به اشغال آلمان درآمده بود، وارد شدند. بخش بزرگی از این نیروها از بندر پورتسموث راه خود را به سوی نرماندی از مسیر کانال مانش در پیش گرفتند. این عملیات نقشی تعیین کننده در سرنوشت جنگ جهانی دوم داشت.

"روز دی" در حقیقت فردا، روز ششم ژوئن است که مراسمی برای آن در ساحل نرماندی برگزار می‌شود. ترامپ در این مراسم هم شرکت می‌کند. همین‌طور ۳۰۰ جانباز باقی مانده از جنگ نیز به یاد مسیر خطرناکی که سربازان بسیاری در سال ۱۹۴۴ آن را طی کردند، از راه دریا به آنجا برده می‌شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند