کدخبر: ۲۸۷۶۴۲ لینک کوتاه

نگرانی مخالفان اشرف غنی از مهندسی انتخابات

ایرنا : اقتصادنیوز:‌نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر این باور هستند که ادامه کار «محمد اشرف غنی»، به معنی مهندسی شدن روند انتخابات است، زیرا وی از امکانات دولتی استفاده می کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آنان بر این نکته تاکید می‌ورزند که اگر رئیس‌جمهور غنی، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از مقام اش کنار نرود، بحران بزرگی در انتظار افغانستان است.

اما ارگ ریاست جمهوی افغانستان گفته است ادامه فعالیت غنی بر اساس قوانین کشور است و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید دلایل اعتراض شأن را مستند با مردم در میان بگذارند.

دادگاه عالی افغانستان اول اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرده بود بر اساس احکام قانون اساسی کشور، غنی تا زمان انتخابات رئیس‌جمهوری جدید، در سمت خود باقی می‌ماند.

درهمین پیوند، دیده‌بان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان از گروههای انتخاباتی می‌خواهد در عملکرد شأن محتاط باشند، درغیر آن اعتبار سیاسی روند انتخابات چالش برانگیز خواهد شد.

«یوسف رشید»، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عالانه افغانستان می‌گوید: در این زمینه سرزنش بیشتر متوجه دولت می‌شود.

به اعتقاد او، هم رئیس جمهور و هم رئیس اجرایی که خود نامزد انتخابات هستند همچنان در مسؤولیت خود فعالیت دارند. آنان باید در رفتار شأن محتاطانه عمل کنند تا زمینه اعتبار دهی بیشتر به انتخابات از لحاظ سیاسی ایجاد و سطح پذیرش نتایج بعد از انتخابات فراهم گردد.

پیشتر ۲۹ تیر ماه سال جاری به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شده بود اما بعد به دلایلی این زمان به ششم مهرماه سال جاری تغییر کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند