کدخبر: ۲۸۷۹۲۴ لینک کوتاه

نگاهی به روابط ایران و ژاپن در آستانه سفر شینزوآبه به تهران + اینفوگرافی

اقتصادنیوز؛ یاپن‌تایمز در سرمقاله خود نوشت که شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن هفته جاری برای شکستن یخ روابط میان ایران و آمریکا با مقامات عالیرتبه ایران دیدار می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایرنا؛ ژاپن تایمز در سرمقاله خود می نویسد این کشور روزگاری ۷۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کرده است البته آبه حساسیت های دولت آمریکا را نیز درک می کند به هر صورت کار دشوار دیپلماتیک نخست وزیر اهمیت این سفر را دو چندان کرده است.

ایران و ژاپن

گزارش تصریح می کند که آبه با دشواری های زیادی روبروست دو کشور ایران و آمریکا روابط پر تنشی دارند بویژه که آنکه آمریکا هم از توافق هسته ای خارج شده و هم اقدام به قدرت نمایی نظامی در منطقه کرده است برخی از کشورهای منطقه هم از این سیاست حمایت کرده اند برای همین شینزو آبه نخست وزیر ژاپن امیدواری زیادی دارد که بتواند از لابلای این چالش ها راهی برای برون رفت از تنش پیدا کند و باعث شود خطر رویارویی نظامی کاهش یابد.

ژاپن تایمز تاکید کرد که آبه در تهران درباره این موضوعات با مقام های ایران گفت و گو خواهد کرد اینکه دو کشور آمریکا و ایران گفته اند به دنبال رویارویی نظامی نیستند دست او را برای میانجیگری بازتر کرده است البته چالش های زیادی کماکان وجود دارد اما به همان نسبت هم امیدها برای تنش زدایی وجود دارد.

روحانی و شینزو آبه

ژاپن تایمز اضافه می کند که شینزو آبه نخست وزیری که برای اولین بار در ۴۰ سال گذشته به ایران سفر می کند، دیپلماسی فعال و خوشبینانه را در دستور کار خود قرار داده است دیپلماسی که امیدواری فراوانی به موفقیت آن وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند