کدخبر: ۲۸۹۲۷۱ لینک کوتاه

راه‌اندازی سامانه کنترل سگهای بدون صاحب در پایتخت

اقتصادنیوز : مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ارائه اطلاعات سگ‌های پلاک‌کوبی شده توسط شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حمیدرضا تحصیلی مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل در جریان بازدید خبرنگاران از نقاهتگاه و محل نگهداری سگ‌های بلاصاحب در اطراف آرادکوه گفت: حامیان حیوانات اخیراً نگرانی‌هایی در خصوص شیوه قرنطینه سگ‌ها مطرح شده است. به همین دلیل امروز در قرنطینه و نقاهتگاه سگ‌های بلاصاحب واقع در آرادکوه جمع شده ایم.

وی با بیان اینکه اخیراً شرایطی در حال فراهم شدن است که حامیان حیوانات بتوانند در نقاهتگاه سگ‌های بلاصاحب حاضر شوند، گفت: روند اداره این کار در حال انجام است تا در صورت تمایل حامیان حیوانات بتوانند در این محل حاضر شوند و در جریان روند قرنطینه و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل با بیان اینکه طی روزهای اخیر دو قلاده هاری در سگ‌ها گزارش شد، گفت: پس از بررسی‌های لازم مشخص شد که این دو حیوان مبتلا به بیماری هاری نیستند. به همین دلیل رهاسازی شدند.

تحصیلی با بیان اینکه شرکت ساماندهی مشاغل نسبت به جمع‌آوری سگ‌های بی‌صاحب از سطح شهر تهران اقدام می‌کند اضافه کرد: در این راستا تعدادی حامی‌نما دست به تجمعاتی زدند در حالی که حامیان واقعی در این مکان در حال کمک به شهرداری تهران بودند.

وی در خصوص شیوه انتقال سگ‌ها به نقاهتگاه عنوان کرد: سگ‌ها با دارت بیهوشی در خیابان‌ها بیهوش می‌شوند و سپس به وسیله ماشین‌های مخصوص به نقاهتگاه منتقل خواهند شد. در این میان پس از رسیدن به اقامتگاه معاینه‌های لازم انجام می‌شود و اگر سگی مریض باشد از سگ‌های سالم جداسازی شده و تحت نظر پزشک در کلینیک معاینه و مداوا می‌شود و سگ‌های سالم نیز برای عقیم‌سازی به پلاک‌گذاری منتقل می‌شوند.

تحصیلی با بیان اینکه در این میان هیچ سگی از چرخه خدمات خارج و کشته نمی‌شود، تأکید کرد: این اتفاق در حالی می‌افتد که سگی قابلیت درمان نداشته باشد.

وی در ادامه از راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور نمایش عمومی سگ‌های پلاک‌کوبی شده خبر داد و گفت: طی روزهای آینده سامانه‌ای بر همین مبنا راه‌اندازی می‌شود تا اگر عده‌ای قصد داشتند برای نگهبانی و یا مواردی از این دست سگی را تهیه کنند سگ مذکور را از این سامانه انتخاب کرده و کاملاً رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد. در ضمن اگر کسی بخواهد سگی را عقیم‌سازی کند ما در این محل این کار را به صورت رایگان انجام خواهیم داد. این خدمات شامل شهرستان‌ها هم می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل با بیان اینکه در ماه ۱۰۰۰ سگ به نقاهتگاه وارد و در ادامه خارج می‌شوند، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۱۷ قلاده سگ در این محل نگهداری می‌شود که پس از اقدامات لازم آنها را در اطراف تهران از جمله جنگل تلو و سرخه‌حصار رهاسازی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه این حیوانات زبان‌بسته بازیچه دست برخی از افراد شده‌اند اضافه کرد: عده‌ای از طریق سگ‌ها پول در می‌آورند و به دروغ با پلاک‌کوبی کردن اعلام می‌کنند که سگ‌ها عقیم‌سازی شده‌اند. این در حالی است که سگ‌های عقیم‌سازی نشده تولیدمثل می‌کنند و شرایط فعلی را به وجود می‌آورند اگرچه شهرداری آماده است تا سگ‌ها را تحویل گرفته و عقیم‌سازی کند.

وی با بیان اینکه حامیان می‌توانند در سامانه مذکور که قرار است راه‌اندازی شود ثبت‌نام کنند افزود: همچنین در حال حاضر تعدادی از سلبریتی‌های صاحب نام به همراه پزشکان و دامپزشکان با شرکت ساماندهی مشاغل در همین راستا همکاری کرده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طی ۱۰ روز آینده سایت مخصوص این کار راه‌اندازی خواهد شد.

تحصیلی با بیان اینکه سگ‌های منتقل شده به نقاهتگاه بعضاً دارای بیماری‌های پوستی، ریوی، دست و پای شکسته و حتی زخمی شده هستند گفت: شهرداری تهران سگ‌های بلاصاحب را از تمامی مناطق ۲۲ گانه شهر جمع‌آوری کرده و اقدامات لازم را در نقاهتگاه بر روی آنها انجام خواهد داد.

مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل با تأکید بر اینکه شهرداری قرار است با نصب تابلوهایی در محل‌های خاص و وصف روایاتی درباره سگ‌ها اطلاعاتی در اختیار شهروندان قرار دهد اضافه کرد: این اقدام می‌تواند باعث رابطه بهتر شهروندان با سگ‌ها شود و آنها بدانند که اگر با این حیوانات خوش‌رفتاری کنند آنها آسیبی به شهروندان نخواهند زد.

وی با اشاره به راه‌اندازی آبشخورهایی در برخی از محل‌های تجمع سگ‌ها گفت: راه‌اندازی این آبشخورها در محل تجمع سگ‌ها باعث می‌شود که مردم بدانند نباید در هر محلی به سگ‌ها غذا بدهند زیرا این کار باعث می‌شود آنها به سطح شهر بیایند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند