کدخبر: ۲۸۹۵۳۹ لینک کوتاه

نتانیاهو کلنگ احداث شهرک صهیونیستی ترامپ را زد/ واکنش ترامپ

اقتصادنیوز: بنیامین نتانیاهو روز گذشته کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه تلویزیونی العربیه گزارش داد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اقدامی با هدف خودشیرینی کردن برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، کلنگ شهرک صهیونیست‌نشینی را در منطقه اشغالی جولان سوریه به نام او بر زمین زد.

بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد.

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل هم در مراسم آغاز احداث این شهرک حضور داشت.

نتانیاهو در این مراسم گفت: ”امروز یک روز تاریخی است. سال‌ها بود که شهرک جدیدی در جولان احداث نشده بود. علاوه بر آن، از دوست خود که دوست بزرگی برای اسرائیل است و حاکمیت ما بر جولان را به رسمیت شناخت، قدردانی می‌کنیم. “

کابینه موقت اسرائیل هم نشست خود را در منطقه اشغالی جولان برگزار کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. اسرائیل برای تثبیت اشغالگری خود در منطقه جولان قصد دارد تعداد شهرک نشینان را از ۲۵ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر در مدت سی سال افزایش دهد. اسرائیل به این منظور برای احداث دو شهر و ۳۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی می‌کند.

خبرنگار العربیه در منطقه اشغالی جولان افزود: خطر احداث شهرک جدید در جولان اشغالی با استقبال آمریکا محدود به آن نیست، بلکه زیرا پس از اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر قدس و حاکمیت این رژیم بر جولان، نتانیاهو تشویق می‌شود تا شهرک‌های احداث شده در کرانه باختری را هم به اسرائیل ملحق کند که در این صورت آخرین فرصت صلح در منطقه هم از بین خواهد رفت.

بلندی‌های اشغالی جولان در فاصله ۶۰ کیلومتری دمشق قرار دارد و اسرائیل آن را در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرد. مساحت این منطقه که تاکنون ۳۰ شهرک برای اسرائیلی‌ها در آن احداث شده است به ۱۸۰۰ کیلومترمربع می‌رسد. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آن‌ها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند.

تشکر ترامپ از خوش‌خدمتی نتانیاهو

خبرگزاری اسپوتنیک نوشت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از بنیامن نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای نامگذاری شهرکی در جولان اشغالی به نام او تشکر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی که در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرد، نوشت: «از نخست‌وزیر نتانیاهو و (کابینه) اسرائیل برای این افتخار بزرگ متشکرم».

پیام تشکر رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به افتتاح شهرکی صهیونیستی در جولان اشغالی به نام او در روز گذشته صورت گرفت. کابینه رژیم صهیونیستی در ماه می‌ و به دنبال اقدام یکجانبه رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت این رژیم بر جولان اشغالی تصمیم گرفت تا شهرکی را در این منطقه به نام ترامپ نامگذاری کنند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به منظور قدردانی از حمایت‌های رئیس‌جمهور آمریکا از اشغال جولان روز گذشته طی مراسمی این شهرک را افتتاح کرد. رژیم صهیونیستی که در حال شهرک سازی در جولان اشغالی سوریه است اسم یک شهرک جدید را به «بلندی‌های ترامپ» نامگذاری کرد. نتانیاهو این اقدام را در تقدیر از خوش خدمتی یکجانبه و غیرقانونی اخیر رئیس جمهور آمریکا برای الحاق و به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از سرزمین‌های اشغالی انجام داد؛ اقدامی که با محکومیت گسترده بین‌المللی همراه شد.

ترامپ در حالی فرمان الحاق بلندی‌های جولان به سرزمین‌های اشغالی را امضاء کرد که جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه فلسطین اشغالی کرد. رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۲ این مناطق را به عنوان بخشی از خاک خود اعلام کرد؛ هر چند این اقدام هیچگاه مورد تائید سازمان ملل قرار نگرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند