کدخبر: ۲۸۹۵۹۳ لینک کوتاه

ایندیپندنت گزارش داد؛

ناتوانی آمریکا در اقناع اروپایی‌ها علیه ایران درباره حادثه دریای عمان

اقتصادنیوز؛ روزنامه ایندیپندنت انگلیس گزارش داد که ادعاهای آمریکا در خصوص دست داشتن ایران در حمله به دو کشتی در دریای عمان نتوانسته وزرای خارجه اتحادیه اروپا را قانع کند و آنان خواستار تحقیقات مستقل هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه انگلیسی ایندیپندنت اعلام کرد که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اظهار داشتند، ادعای آمریکا درخصوص نقش داشتن ایران در حادثه دو نفتکش در دریای عمان، فاقد شواهد کافی است.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، در عین حال اعضای شورای اروپا در نشست روز دوشنبه، از انجام تحقیقات مستقل در این رابطه توسط سازمان ملل استقبال کردند.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در این باره گفت: «باید به گرد‌آوری اطلاعات ادامه دهیم». وی افزود:  «ما اطلاعات سرویس‌های اطلاعاتی آمریکایی و بریتانیایی را داریم که در این مورد فرضیاتی را مطرح کرده‌اند و برای اینکه مطمئن شویم با اطلاعاتی که خودمان داریم، مقایسه می‌کنیم (با این حال) باید در این مورد بسیار با دقت عمل شود و ما در این زمینه با شرکایمان صحبت خواهیم کرد».

«استف بلوک» وزیر امور خارجه هلند گفت: «هلند به هرگونه شفاف‌سازی که قابل دست‌یابی باشد علاقه‌مند است».

«جین اسلبورن» وزیر امور خارجه لوکزامبورگ گفت: «معتقدم وظیفه اصلی وزرای امور خارجه اجتناب از جنگ است. باید این کار را همین امروز انجام دهیم. همانطور که ۱۶ سال پیش یقین داشتم اکنون نیز باور دارم نباید فکر کنیم می‌توان مسائل خاورمیانه را با اسلحه حل کرد».

«پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند تصریح کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید پیش از هرگونه جمع‌بندی، به شواهدی کامل دست یافته باشند. او گفت:‌ «من از خط مشی دبیرکل سازمان ملل آقای گوترش که تحقیقات کامل درباره تمام حقایق موجود برای درک آن‌چه واقعاً رخ داده و یافتن مقصر این حادثه انجام شود، حمایت می‌کنم».

«انزو موآورو» وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: «ما این‌طور فکر می‌کنیم که فضا برای یافتن راهی برای صلح و ثبات در جهان وجود دارد».

«هریت بالدوین» نماینده انگلیس در این نشست که حامی دیدگاه آمریکا است گفت: «اکنون ما طی تعطیلات آخر هفته به این جمع‌بندی رسیده‌ایم و اطمینان داریم این حادثه کار ایران بوده و آماده‌ایم اطمینان حاصل کنیم که این راه آبی کلیدی برای عبور و مرور کشتی‌ها باز می‌ماند».

بالدوین به‌جای «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس در این نشست شرکت کرد. هانت که به‌دنبال تصاحب مقام نخست‌وزیری بریتانیا است، برای انجام فعالیت‌های انتخاباتی در لندن مانده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند