کدخبر: ۲۸۹۸۲۱ لینک کوتاه

شمار بازداشت شدگان تظاهرات قزاقستان به چهار هزار تن رسید

اقتصادنیوز: وزیر کشور قزاقستان شمار دستگیر شدگان در تظاهرات پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور که از روز نهم ژوئن آغاز شده بود را نزدیک به چهار هزار تن اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا روزنامه نیویورک تایمز، «ارلان تورگوم بای‌اف» وزیر کشور قزاقستان امروز سه شنبه ۱۸ ژوئن در مصاحبه با یک شبکه محلی گفت: «از تمام چهار هزار نفری که دراین تظاهرات بازداشت شده اند، نزدیک به ۷۰۰ نفر به چند روز حبس محکوم شده اند.»

تظاهرات های عظیم در قزاقستان از روز نهم ژوئن سال جاری میلادی آغاز شد و تا چند روز پس از آن نیز ادامه داشت که با دخالت نیروهای پلیس این تظاهرات پراکنده شد.

آمارهای اخیر از بازداشت شدن یک هزار تن دراین تظارات حکایت داشت که طبق اعلام وزارت کشور قزاقستان تا کنون به چهار هزار تن رسیده است.

تظاهرکنندگان علیه آنچه که از آن با عنوان انتقال قدرت یا انتخابات صوری یاد می کنند، به اعتراض پرداختند.

«قاسم جومارت توکایف» ۲۲ خرداد بعد از پیروزی در انتخابات اخیر در کشورش سوگند یاد کرد، در راستای نخستین اقدام برای تشکیل و تکمیل کابینه خود اقدام به تاسیس دو وزاتخانه با عنوان های جدید کرد و امروز "بخیت سلطانف" را به عنوان وزیر بازرگانی و یکپارچگی کشور تعیین کرد.

«نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور پیشین قزاقستان که تقریباً ۳۰ سال در این پست بود، در تاریخ ۲۰ مارس، از سمت ریاست جمهوری کناره گیری کرد. پس از آن «قاسم جومارت توکایف» رئیس مجلس سنا در پارلمان قزاقستان، به صورت موقت رئیس دولت این کشور شد.

توکایف، دومین رئیس جمهوری قزاقستان از زمان استقلال این کشور پس ا فروپاشی اتحاد جماهیر شوری محسوب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند