کدخبر: ۲۸۹۹۵۶ لینک کوتاه

وندی شرمن: آمریکا با خروج از برجام چرخه پرتنش را آغاز کرد/ ایرانی‌ها تسلیم نمی‌شوند

اقتصادنیوز: مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در گفتگو‌های هسته‌ای ضمن اذعان به پایبندی ایران به برجام، اقدام تهران در خروج از این توافق را عامل ایجاد تنش در منطقه دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وندی شرمن، عضو سابق تیم آمریکا در گفتگوهای هسته‌ای، در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) اعلام کرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، عامل ایجاد یک چرخه پرتنش در منطقه است.

او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در پی تصمیم ایران برای افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده چه روی خواهد داد، گفت: باید ببینیم چه پیش می‌آید. بازرسان همچنان در ایران حضور دارند و این بدین معناست که برخی هستند که فعالیت‌های آن‌ها را در ارتباط با برنامه هسته‌ای‌شان زیر نظر دارند. حقیقت این است که آن‌ها (ایرانی‌ها) توافق را نقض کرده‌اند. آن‌ها در اصل در حال خارج شدن از توافق هسته‌ای هستند. این که آن‌ها این کار را با کندی انجام می‌دهند یا به یکباره چیزی است که باید منتظر باشیم و ببینیم چه می‌شود.

این عضو سابق تیم آمریکا در گفتگوهای هسته‌ای در ادامه اذعان کرد: آمریکا با خارج شدن از توافق هسته‌ای و با افزایش فشار‌ها بر ایران از طریق اعمال مجدد تحریم‌ها و انجام دادن دیگر اقدامات یک چرخه پرتنش را آغاز کرده است.

او درباره اینکه پیامش به مقامات ایرانی چیست، گفت: من برای امنیت و ایمنی کشورشان و جهان به آن‌ها خواهم گفت «لطفا به توافق هسته‌ای پایبند باقی بمانید» اما [فقط] گفتن چنین چیزی آسان است, زیرا تحریم‌های آمریکا تأثیر قابل توجهی بر ایران داشته است و در واقع سبب وارد شدن آسیب‌هایی به بخش‌های زیادی از اقتصاد آن‌ها شده است. 

شرمن درباره احتمال مشاوره گرفتن دولت واشنگتن از او در خصوص اینکه آمریکا باید چگونه باید با ایرانی‌ها برخورد کند، نیز اعلام کرد : من می‌گویم آقای ترامپ اگر شما واقعا می‌خواهید با ایران مذاکره کنید، باید چیزی را روی میز قرار دهید. شما می‌دانید زمانی که او می‌خواست با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ملاقات کند، او گفت «ما دیگر با کره جنوبی رزمایش برگزار نمی‌کنیم». او آن‌ها را رزمایش‌های جنگی نامید و این همان چیزی است که کره شمالی هم می‌گوید. او می‌تواند چیزی را روی میز قرار دهد و شاید ایرانی‌ها آن را بپذیرند.

او درباره ایستادگی ایرانی‌ها در مقابل زور نیز گفت: آن‌ها با چند سال جنگ ایران و عراق مواجه بودند. آن‌ها به آسانی در مقابل رئیس جمهور ترامپ تسلیم نمی‌شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند