کدخبر: ۲۹۰۰۷۱ لینک کوتاه

ادغام وزارت بازرگانی موفق نبوده است/ وضعیت کشاورزان ۱۲ برابر بدتر از قبل!

اقتصادنیوز: گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب ۲۹ خرداد ماه با موضوع بودن یا نبودن وزارت بازرگانی برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب ۲۹ خرداد ماه با موضوع بودن یا نبودن وزارت بازرگانی با حضور دو تن از نمایندگان مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محمد محمودی شاه نشین عضو کمیسیون داخلی مجلس به عنوان موافق تشکیل وزارت بازرگانی گفت: چرخه تولید مشخص است به طوری که در مسیر خود تخصص‌های مختلفی را می‌خواهد، برای ما مهم است که اهداف رونق بازار و کسب و کار محقق شده یا نه آیا مشکلات عمومی مردم رفع شده یا خیر، آیا نگاه فقط مشتری محوری بوده یا محصول محوری؟ 

وی با بیان اینکه رونق تولید و بازار کسب و کار مقوله جدا از هم هستند ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی همه هدف شان پرداختن به مباحث تولید، اشتغالزایی و حمایت از تولید داخلی و صنعتگر است، این دو وزارتخانه تخصص و ابزار‌های کنترل بازار را ندارند و نگاهشان به تولید کننده است، نه مصرف کننده.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برای رقابت در بازار باید کیفیت کالا و محصولات مناسب باشد لذا نباید بار مشکلات را به دوش مصرف کننده گذاشت خاطرنشان کرد: با افزایش کیفیت مصرف را می‌توان به سمت تولیدات داخلی هدایت کرد.

محمودی با اشاره به اینکه از سال ۸۰ تا ۹۰ رشد سبد کالا به صورت طبیعی بود افزود: دولت در طول هشت سال گذشته نتوانسته است آیین نامه تهیه کند لذا اهداف اصلی سازمان‌ها فراموش شده است، وزارت جهاد کشاورزی باید به ترویج و آموزش کشاورزی بپردازد، هدف اصلی ادغام این بود که جهاد کشاورزی واسطه بین کشاورز و مصرف کننده را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه در طول هشت سال گذشته ادغام موفق نبوده است گفت: وقتی محصولی در کشور به اندازه کافی وجود دارد خیانت به کشور است که بخواهیم مشابه آن را وارد کنیم.

عباس پاپی زاده نماینده مجلس به عنوان مخالف گفت: هیچگاه ساختار بازرگانی را در کشور حذف نکردیم این ساختار در وزارت صنعت معدن و تجارت تحت عنوان معاونت‌های مستقل وجود دارد به طوری که انجام وظیفه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل حوزه صنعت و تولید را زمانی میتوان برطرف کرد که زنجیره تولید را در بازار تامین کنیم ادامه داد: به جای اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادغام شود تجمیع صورت گرفت، اما متاسفانه دولت شرح وظایف خود را در این رابطه ارائه نکرده است، از روز اولی که قانون انتزاع مصوب شد دولت عزم عدم اجرای قانون را در پیش گرفت.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ما در بدترین شرایط در بسیاری از محصولات به خودکفایی رسیده ایم افزود: در محصول شکر نزدیک به خودکفایی هستیم و در گندم خودکفا شده‌ایم، یک زمانی ۵ میلیارد دلار در حوزه کشاورزی منفی بودیم، اما الان این حوزه ۹ میلیارد دلار مثبت شده است، امسال ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی ارز تخصیص یافته است.

در ادامه برنامه، محمودی شاه نشین با اشاره به نگاه علمی و تنظیم بازار، خاطرنشان کرد: ما باید یک نگاه علمی داشته باشیم امروزه تولیدکننده، کنترل بازار و... در واقع علم خاص خودشان را دارند، من قصد زیرسوال بردن اداره جهاد را ندارم، اما جهاد از کار اصلی خود جامانده است.

نوده فراهانی در برنامه حاضر شد و اظهار کرد: چند سالی است که ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن داشته ایم، متاسفانه به نظر بنده وزارت بازرگانی عقب مانده است زیرا صنعت در حوزه تولید است و بازرگانی هم موضوع خاص خودش را دارد.

وى در ادامه بیان کرد: متاسفانه به صنعت توجه خاصی شده است و بازرگانی به فراموشی سپرده شده است، این بازرگانی و صنعت اگر جدا شوند خیلی بهتر است و هر دستگاه یا ارگانی باید مسئول خاص خودش را داشته باشد.

پاپی زاده با بیان اینکه ما بیش از نیاز داخل تولید مرغ داشته ایم، تصریح کرد: امسال ما بیش از نیاز داخل تولید مرغ داشته ایم که حدود ٢میلیون و ٢٠٠ هزار تن بوده است، ولی این افزایش قیمت تحت تاثیر همان تورم عمومی است.

ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در برنامه حاضر شد و یادآور شد: متاسفانه این بحث هرروزه تکرار می‌شود، انگار تجارب وزارت بازرگانی و ضربه آن به تولیدکنندگان را فراموش کردیم و نگاه نمی‌کنیم که هیچ گونه ابزاری به وزارت جهاد نداده ایم، اما گویا دستگاه‌های دیگر تصمیم می‌گیرند.

محمودی گفت: اداره جهاد باید به وظیفه خود یعنی همان حمایت از تولیدکننده توجه بیشتری داشته باشد، چرا منافع ملت ما باید نادیده گرفته شود؟

ملک زاده اضافه کرد: آقای رئیس جمهور فرمودند وضعیت کشاورزان ١٢ برابر خوب شده است، اما آیا این مسئله صحت دارد؟ اشتباه نکنید وضعیت ما ١٢ برابر بدتر شده است.

محمودی در پایان با اشاره به تعادل در تولید، عنوان کرد: ما باید تولید را در همه‌ی جنبه‌ها بررسی کنیم و میان آنها تناسب و تعادل ایجاد کنیم، ما پشت تولید قایم شده ایم هدف تولید آرامش مردم است، اما اینکه نیاز‌های مردم را محدود کنیم پیشرفتگی است؟ خیر به نفع مردم هم نیست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند