کدخبر: ۲۹۰۴۲۴ لینک کوتاه

حضور فیات در ایران صحت دارد؟

اقتصادنیوز :خودروسازی فیات یک شرکت آمریکایی-ایتالیایی است که حضورش در ‌ایران در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده، کمی دور از شرایط حال حاضر کشور محسوب می‌شود. ‌

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبر آنلاین ،فیات به ایران می‌آید. این خبر عجیب درست در شرایطی منتشر شده و روی خروجی برخی رسانه‌‌های ایران قرار گرفته که تحریم‌ها علیه ایران شدت گرفته و دو خودروساز بزرگ ایران می‌‌گویند نه‌تنها برای تامین قطعات مورد نیازشان دچار دردسر شده‌اند، بلکه حتی برای نقل و انتقال پول به ‌قدیمی‌ترین شریک ایران یعنی چینی‌ها هم مشکلاتی دارند.

حالا برخی رسانه‌ها می‌گویند ‌که فیات به قم آمده و قرار است در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان خط تولید خودرو راه بیندازد. ‌پیگیری‌ها از وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که این وزارتخانه نسبت ‌به درستی این خبر ابراز تردید می‌کند و می‌گوید که در جریان این خبر و جزییاتش نیست. به جز این روابط عمومی منطقه آزاد سلفچگان اعلام می‌کند که جزییات بیشتری از تولید خودروی فیات در ایران در دست نیست و تصور می کند که مدیرعامل شرکت مدعی نمایندگی فیات در ایران تمام نکات لازم را از این خبر در اختیار رسانه‌ها گذاشته است.

از آن سمت ‌ابهامات زیادی برای حضور غول فیات در ایران وجود دارد که تمامی این ابهامات می‌تواند اصل این ‌خبر را زیر سوال ببرد. شاید مهمترین ابهام این خبر آن باشد که فیات یک شرکت خودروسازی مشترک ‌بین آمریکا و ایتالیاست و با توجه به سختگیری آمریکایی‌ها درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران این ‌پرسش وجود دارد که آمریکا که در زمان برجام مجوز حضور شرکت‌های خود را در ایران به راحتی ‌صادر نمی‌کرد، حالا چگونه است که با شدت گرفتن تحریم‌ها و سختگیری‌هایش به غول خودروسازی ‌خود اجازه داده که نه‌تنها در بازار ایران حاضر شود بلکه حتی خط تولید خودرو در ایران به راه ‌اندازد؟

فیات بازمی‌گردد؟

«فیات به ایران باز می‌گردد. » به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، شرکت «فیات» ‌زمینی برای استقرار واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان خریداری کرده است.

آن‌گونه که ‌سید مهدی طباطبایی اعلام کرده، این شرکت سوله‌ای را نیز در این منطقه اجاره کرده و درحال وارد ‌کردن تجهیزات خودروسازی بوده و به‌زودی سواری فیات در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان تولید ‌خواهد شد. این خبر به ظاهر دلگرم‌کننده، در شرایطی دیروز منتشر شد که ابهامات بسیاری درباره ‌حضور یکی از بزرگترین غول‌های خودروسازی جهان وجود دارد. در ادامه به مهمترین ابهامات ‌حضور فیات در ایران می‌پردازیم: ‌

‌نکته اول اینجاست که فیات صاحب شرکت آمریکایی کرایسلر است. بنابراین می‌توان گفت که ‌این خودروساز بزرگ جهانی یک شرکت آمریکایی-ایتالیایی است که به نظر حضورش در ‌ایران در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده، کمی دور از شرایط حال حاضر کشور محسوب می‌‌شود. ‌

‌از طرفی خبر سرمایه‌گذاری این غول خودروسازی در منطقه ویژه سلفچگان قم در شرایطی ‌منتشر شد که فیات بعد از برجام که اتفاقا شرایط سرمایه‌گذاری در ایران مساعد به نظر می‌‌رسید و پژو و رنو برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده بودند، حاضر به امضای قرارداد با ‌ایران خودرو برای تولید ٢۵٠‌ هزار دستگاه خودرو نشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند