کدخبر: ۲۹۰۴۶۸ لینک کوتاه

اظهارات پمپئو بعد از انتشار سند ظریف درباره پهپاد آمریکایی

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا بامداد امروز مدعی شد که ایران باید دیپلماسی را باید با دیپلماسی پاسخ دهد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، خبرگزاری رویترز نوشت، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مدعی است کارزار فشار اقتصادی علیه ایران مادامی که تهران خشونت را کنار نگذاشته و با تلاش‌های دیپلماتیک واشنگتن همراهی نکند؛ ادامه خواهد داشت.

وی در این باره مدعی شد: آمریکا زمان مناسب که برسد آماده تعامل (با ایران) است. هر وقت تهران تصمیم بگیرد که خشونت را کنار گذاشته و دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد؛ می‎داند که چطور با ما تماس بگیرد.

 وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه همچنین با تکذیب گزارش خبرگزاری رویترز اعلام کرد که واشنگتن هیچ پیام یا نامه‌ای از طریق عمان به ایران ارسال نکرده است.

به گزارش وب سایت روزنامه نیویورک تایمز وی همچنین گفت: «اول اینکه ترامپ از طریق عمان پیامی برای مذاکره به ایران نفرستاده است. ما موضع خود را صریحا بیان کردیم. ما خواستار تعامل (با ایران) در زمان مناسب هستیم. رژیم ایران (اقدام) دیپلماسی اخیر و تاریخی نخست‌وزیر ژاپن را رد کرد».

این در حالی است که رویترز روز جمعه مدعی شده بود ترامپ بعد از ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران، از طریق عمان نامه‌ای تهدیدآمیز به ایران ارسال کرده بود. شورای عالی امنیت ملی نیز هرگونه دریافت پیامی از سوی آمریکا به واسطه عمان را تکذیب کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر تداوم «کارزار فشار حداکثری اقتصادی و انزوای دیپلماتیک» بر ایران، افزود:‌«ثانیا، ایالات متحده نشان داد که ایران،‌ پهپاد آمریکا را در حریم هوایی بین‌المللی ساقط کرد. نقشه دست‌نویس محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران معتبر نیست». (اینجا)

پمپئو در ادامه اذعان کرد که این دومین مرتبه‌ای بود که ایران طی هفته‌های اخیر هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را هدف می‌گیرد.

وی سپس با تکذیب خروج نیروهای آمریکایی از عراق، گفت: «ایالات متحده خدمه نظامی در پایگاه هوایی بلد در عراق را تخلیه نمی‌کند. آمریکا تحت رهبری ترامپ، مصمم‌تر از هر زمانی برای حمایت از متحدان و شرکای خود در منطقه است».ای اخیر دولت واشنگتن مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه حمله به نفتکش‎ها در دریای عمان را تکرار کرد و مدعی شد سرنگونی پهپاد آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی اتفاق افتاده است.

این ادعا در حالی مطرح می‎شود که ایران می‌‌گوید پهپاد را بعد از تجاوز به حریم سرزمینی و به‬ دنبال هشدارهای متعدد سرنگون کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند