کدخبر: ۲۹۰۵۲۳ لینک کوتاه

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

اقتصادنیوز: کیفیت هوای پایتخت امروز (یکشنبه) با افزایش ۱۵ واحدی غلظت آلاینده های ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص ۱۰۷ ناسالم برای گروه های حساس جامعه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

به گزارش ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز از ۹۲ به ۱۰۷ افزایش داشته است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۷۷ به ۷۲ و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۳۲ به ۳۱ کاهش داشته است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شریف (منطقه ۲)، پارک قائم (منطقه ۱۸) و پیروزی (منطقه ۱۳) به ترتیب با شاخص‌های ۱۲۸، ۱۲۷ و ۱۲۴ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های ستاد بحران (منطقه ۷)، پونک (منطقه پنج) و شهرداری منطقه ۲ به ترتیب با شاخص‌های ۷۵، ۷۹ و ۸۰ کم‌ترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

تاکنون تهران ۲۵ روز هوای پاک و ۶۲ روز هوای سالم و هشت روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کرده است در حالیکه در مدت مشابه سال ۹۷، تعداد روزهای پاک تهران هشت روز، روزهای سالم ۷۲ و ناسالم برای گروه‌های حساس به ۱۵ روز رسیده بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند