کدخبر: ۲۹۰۷۰۰ لینک کوتاه

شورای نظامی سودان پیشنهاد اتیوپی برای حل بحران این کشور را رد کرد

اقتصادنیوز: مقامات شورای نظامی انتقالی سودان پیشنهاد میانجی‌گری اتیوپی برای حل‌وفصل بحران این کشور را رد کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ینی‌شفق، شمس‌الدین کباشی، سخنگوی  شورای نظامی حاکم بر  سودان  اعلام کرد این شورا پیشنهاد کشور اتیوپی برای حل‌وفصل بحران در این کشور را رد می‌کند.

شمس‌الدین کباشی در نشست مطبوعاتی در شهر خارطوم، پایتخت سودان با بیان اینکه پیشنهاد  اتیوپی  «تلاشی برای تحمیل پیشنهادی خاص بر طرفهای درگیر در سودان است» افزود: «سودان هیچ گونه دخالت خارجی را نمی‌پذیرد که تلاش می‌کنند بدون مشورت نوع خاصی از راه‌حل را تحمیل کنند».

نمایندگان معترضان در سودان روز یکشنبه اعلام کردند اتیوپی که با نقش میانجی‌گری خود تلاش می‌کند به بحران سیاسی در سودان پایان دهد، پیشنهاد داده است که یک شورای انتقالی که بیشتر اعضای آن غیرنظامی باشند، تشکیل شود.

دو تن از رهبران معترضان با اشاره به طرح اولیه یک توافق که از سوی محمود دریر، میانجیگر اتیوپیایی مطرح شده، به خبرگزاری فرانسه گفتند تشکیل یک شورای انتقالی متشکل از ۸ غیرنظامی و ۷ نظامی در حال بررسی است.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان، ۲۲ فروردین در پی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن شورای نظامی سودان قدرت را به دست گرفت که تا به امروز در برابر خواسته معترضان برای انتقال قدرت به دولت مدنی مخالفت کرده است. تحصن معترضان در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم نیز همچنان ادامه دارد و معترضان خواهان انتقال سریع قدرت به دولت مدنی هستند.

 نیرو‌های پلیس سودان طی هفته‌های اخیر به محل تجمع و اسکان معترضان در نزدیکی اداره کل نیرو‌های مسلح این کشور حمله کردند و با خشونت تمام اعتراض‌های مردم را سرکوب می‌کنند. بنا بر آخرین گزارش‌ها دست‌کم ۱۱۵ نفر در اثر خشونت‌های پلیس و نیروهای امنیتی شورای نظامی حاکم کشته شده‌اند.

به گفته بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران، تصمیم شورای نظامی انتقالی سودان به سرکوب خشن معترضان با سفر اخیر مقامات ارشد این شورای نظامی به کشورهای عربستان، امارات و مصر و دیدار با مقامات این کشورها در ارتباط است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند