کدخبر: ۲۹۱۴۴۵ لینک کوتاه

۸ مکان مرموز و استثنایی که نیروی جاذبه ندارند

اقتصاد نیوز:بر کره زمین، قانون جاذبه حکفرما است که قرن ها پیش به دست آیزاک نیوتون کشف شد. اما مکان های استثنایی ای هم بر روی کره زمین وجود دارد که قانون گرانش در مورد آن ها صدق نمی کند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از روزیاتو،در برخی مناطق کره زمین ماشین خاموش از تپه بالا می رود، آبشار به جای اینکه پایین بریزد، به سمت بالا حرکت می کند و تخته سنگ بزرگی بدون آنکه سقوط کند، لبه ی یک صخره باقی مانده است. در ادامه با این مکان های مرموز و استثنایی بیشتر آشنا خواهیم شد.

۱- آبشار معکوس در انگلستان

 

این آبشار که در نزدیکی دهکده ی هیفیلدِ انگستان واقع شده، آب آن مستقیماً به سمت آسمان بالا می رود، مسأله ای که آن را بیشتر شبیه به یک فواره کرده تا آبشار. راز معکوس بودن جریان آب این آبشار در بادی است که در این منطقه می وزد. این باد به قدری شدید است که جریان آبی که باید به سمت پایین سقوط کند را به سمت بالا می کشاند. این آبشار معمولاً ۲۳/۷ متر ارتفاع دارد. اما اینکه منشأ این باد شدید کجا است، سؤالی است که هنوز جوابی برای آن پیدا نشده.

۲- خانه ی مرموزی در ایالت اورگن آمریکا

 

در دل جنگل های حوالی منطقه ی گردشگری «اورگن ورتکس» یک کلبه ی متروکه وجود دارد. بومی های آمریکایی به این منطقه، سرزمین ممنوعه می گویند، جایی که باید از آن دوری شود. اعتقاد بر این است که در این منطقه نوعی میدان نیروی واگرا (Spherical Force Field) وجود دارد. راه رفتن در این منطقه تقریباً غیر ممکن است. شما بدون گرفتن حصارها نمی توانید قدم از قدم بردارید درغیر اینصورت درون دریا سقوط خواهید کرد. یک جارو هم وجود دارد که هر جای کلبه که آن را بگذارید، صاف سر جایش باقی می ماند و روی زمین نمی افتد. در این مکان مرموز، توپ ها روی سطح کاملاً صافی که هیچ شیبی ندارد، به سمت بالا می غلتند. هیچ کلکی در کار نیست و بازدیدکنندگان حتی با ابزارهای مخصوص، زاویه و انحراف زمین را هم اندازه گرفته اند.

۳- جاده ی دامنه ی کوه آراگاتس در ارمنستان

 

در مرز ترکیه و ارمنستان، کوهی وجود دارد که همه را به تعجب واداشته. هر ساله هزاران گردشگر به این کوه می آیند تا از نزدیک شاهد این پدیده ی حیرت انگیز پاد گرانش باشند. اگر ماشین خود را در پایین کوه خاموش کنید، ماشین خود به خود به سمت بالا شروع به حرکت خواهد کرد. یک رودخانه هم در نزدیکی این کوه وجود دارد که آب آن سربالا می رود. بسیاری از کسانی که در این منطقه بوده اند مدعی هستند بالا رفتن از سربالایی در آنجا راحت تر از پایین رفتن از سرپایینی است.

۴- سد هوور در ایالت نوادای آمریکا

 

سد هوور ۲۲۱/۴ متر ارتفاع دارد و اگر خود را به بالای آن برسانید، در آنجا می توانید آزمایش ساده ای انجام دهید. کافی است سعی کنید آب یک بطری را خالی کنید. خواهید دید که آب برخلاف معمول، به جای آنکه به سمت پایین بریزد، به طرف بالا پرواز می کند! اگر سعی کنید یک جسم نورانی را به سمت پایین پرت کنید هم همین اتفاق خواهد افتاد و به خاطر جریان قوی هوا، جسم نورانی در هوا معلق خواهد ماند.

۵- برج شیاطین در ایالت وایومینگِ آمریکا

 

برج شیاطین سازه ای طبیعی در منطقه ی بیِر لاج رنجرِ رشته کوه بلک هیلز است. شکل بی عیب و نقص و اندازه ی این تل خاکی، آن را به مهم ترین جاذبه ی گردشگری ایالت وایومینگ تبدیل کرده. کوهنوردان هم علاقه ی زیادی به آن دارند. اما به دلایلی، حتی کوهنوردانی که تجربه ی صعود به قله ی اورست را داشته اند هم نتوانسته اند از برج شیاطین بالا بروند. این تپه فقط حدود ۳۸۶ متر ارتفاع دارد، اما به خاطر شیب زیاد دیواره هایش، خیلی نمی توان از آن بالا رفت. البته پایین آمدن از آن سخت تر هم هست.

۶- جاده ی مرموزی در کره جنوبی

 

قوطی ها و بطری های خالی ای که در این جاده ی جزیره ی ججو رها می شوند، معمولاً به سمت بالا شروع به حرکت می کنند. گردشگران بارها این کار را امتحان کرده اند. مسئولین خوش ذوق و خلاق کره جنوبی، این منطقه را به سرعت به جاذبه ای توریستی تبدیل کردند و حتی تابلویی در آن حوالی نصب کردند که نشان می دهد پدیده ی پادگرانش از کجای جاده شروع می شود.

۷- تخته سنگ طلا در میانمار

 

این تخته سنگ که با طلا آن را پوشانده اند، طوری قرار گرفته که به نظر می رسد هر لحظه ممکن است به پایین سقوط کند. اما در حقیقت، ۲۵۰۰ سال است که این سنگ همینطور سرجایش باقی مانده! این تخته سنگ با احتساب پاگودایی که روی آن قرار گرفته، نزدیک به ۱۵ متر ارتفاع دارد. در افسانه ها آمده که این تخته سنگ را یک تار موی بودا نگه داشته که از آن در پاگودای روی سنگ نگهداری می شود. این سنگ به زمین وصل نشده و هر کسی می توانسته آن را جا به جا کند اما حتی طبیعت هم تا به حال آن را حرکت نداده. محلی ها معتقدند فقط یک زن می تواند این تخته سنگ را جا به جا کند. به همین دلیل، زنان اجازه ی دست زدن به آن را ندارند.

۸- سنگ داواساکو در آرژانتین

 

این تخته سنگ عظیم بالاخره مغلوب نیروی جاذبه شد. این سنگ که بیشتر از ۳۰۰ تن وزن داشت، قبل از اینکه بالاخره کمی کج شود، صدها سال روی لبه ی یک صخره ی عظیم جا خوش کرده بود. در یکی از روزهای سال ۱۹۱۲، محلی ها در حال وارسی سنگ داواساکو بودند که بالاخره به پایین سقوط کرد، اتفاقی که افراد محلی را بسیار شوکه کرد. ۹۵ سال بعد، آن ها نمونه ای پلاستیکی از این سنگ را ساختند که فقط ۹ تن وزن دارد و آن را روی صخره نصب کردند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند