کدخبر: ۲۹۱۷۶۴ لینک کوتاه

سفیر اسبق فرانسه:

ایران از تعهداتش عدول نکرده است

اقتصادنیوز؛ فرانسوا نیکولو، سفیر اسبق فرانسه در تهران اذعان کرد که ایران تاکنون از تعهدات خود در چارچوب برجام عدول نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «فرانسوا نیکولو» (François Nicoullaud) در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد: ایران که همواره تلاش برای ساخت بمب اتمی را رد کرده، به یک سیستم بازرسی دقیق سازمان انرژی اتمی نیز پایبند بوده است.

سفیر اسبق فرانسه در تهران: ایران از تعهدات برجامی عدول نکرده است

وی افزود: طبق مفاد توافق هسته‌ای، ایران متعهد شد که بدنبال ساخت بمب اتمی نیست و موافقت کرد که برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.

نیکولو گفت: اما تصمیم یک جانبه ایالات متحده «دونالد ترامپ» برای خروج از توافق هسته‌ای در هشتم می سال ۲۰۱۸ و بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، نه تنها اقتصاد این کشور را تحت تأثیر قرار داد، بلکه ایران را از مزایای مورد انتظار در این توافق محروم کرده است.

سفیر اسبق فرانسه در تهران افزود: با این حال، ایران هنوز از این تعهدات خود عدول نکرده است.

توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید و بر اساس گزارش‌های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

اما دولت آمریکا هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و به طور غیر قانونی و قلدرمآبانه، تحریم‌های شدیدی را علیه مردم ایران وضع کرد.

از آن زمان تا کنون، جمهوری اسلامی ایران از همه طرف‌ها به خصوص کشورهای اروپایی عضو برجام خواسته تا به تعهدات خود عمل کنند اما برخلاف معرفی سازوکار مالی به نام اینستکس، هنوز اقدام ملموسی از سوی اروپایی‌ها مشاهده نشده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند