کدخبر: ۲۹۱۹۷۶ لینک کوتاه

۶۰ درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی کمتر از ۱/۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند

اقتصادنیوز: عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران گفت: ۶۰ درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی که ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند زیر حداقل حقوق کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان دریافت می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، آرمین خوشوقتی، عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران اظهار داشت: حدود یک میلیون نفر از مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی را یتیمان، زنان بی سرپرست و بیماران سرطانی تشکیل می‌دهند.

خوشوقتی ادامه داد: از میان مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی ۳۳ درصد که شامل از کارافتادگان و بازماندگان فوتی است، حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.

وی افزود: حدود ۶۰ درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی که ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند زیر حداقل حقوق (کمتر از یک میلیون و ۵۰۰هزارتومان) یعنی زیر خط فقر دریافت می‌کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن مدیریت منابع انسانی ایران در خصوص ممنوعیت کار برای مستمری بگیران اظهار کرد: مستمری بگیران دولتی و کشوری محدودیت کمی برای اشتغال مجدد دارند، اما مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی محدودیت دارند، چرا که کارفرما مکلف است آن‌ها را بیمه کند و به محض اینکه مشغول به کار می‌شوند مستمری آن‌ها قطع می‌شود.

خوشوقتی به تفاوت همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری با مستمری بگیران تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بسیار بالاست و با توجه به این حجم از مطالبات، همسان سازی تا پرداخت بدهی دولت ناممکن خواهد بود و این وضعیت در صندوق تامین اجتماعی قابل قیاس با صندوق بازنشستگان لشکری و کشوری نیست.

خوشوقتی با بیان اینکه همسان سازی در صندوق تامین اجتماعی بیش از هر بخشی احساس می‌شود، گفت: حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید ترمیم شود، اما با توجه به پایین بودن اعتبارات این سازمان، کمک مالی دولت لازم است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند