کدخبر: ۲۹۲۲۷۸ لینک کوتاه

نامزد پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا را بشناسید +تصاویر

اقتصادنیوز: در جریان نشست‌ دیروز مقامات اروپایی تکلیف نامزد‌های پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا مشخص شد و اکنون باید پارلمان اروپا به نهایی شدن این سمت‌ها رای بدهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، با معرفی نامزدهای تصدی سمت‌های کلیدی در اتحادیه اروپا به نظر می‌رسد که این نهاد چهره جدیدی خواهد داشت. اکنون پارلمان اروپا باید به نهایی شدن این گزینه‌ها رای دهد.

«اورسلولا فون‌درلین» وزیر دفاع آلمان نامزد ریاست کمیسیون اروپا شده است. در واقع یکی از چالشی ترینپست‌های اروپایی که باعث شد مقامات اروپایی چند روز متوالی تشکیل جلسه دهند، انتخاب این فرد مناسب برای این سمت بود. فون‌درلین ۶۰ ساله، در صورتی که پارلمان اروپا با ریاست وی بر کمیسیون اروپا موافقت کند، نخستین زن خواهد بود که عهده‌دار این سمت می‌شود. 

وی به عنوان یکی از افراد هم‌حزبی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در ۴۳ سالگی وارد عرصه سیاسی شد و سمت‌های مختلفی از جمله وزیر امور خانواده را عهده‌دار بوده است. وی متولد بروکسل است و زمانی که ۱۳ سال داشته به همراه خانواده‌اش به آلمان رفته است. «ژان کلود یونکر» هم‌اکنون رئیس کمیسیون اروپاست. پیشتر گمانه‌زنی‌ها حاکی از این بود که «فرانتس تیمرمانس» سیاستمدار و دیپلمات هلندی، نامزد این سمت خواهد شد اما مخالفت‌ها به ویژه از جانب کشورهای اروپای شرقی باعث شد که وی نتواند موافقت کافی را جلب کند.

«شارل میشل» ۴۳ ساله هم که هم‌اکنون نخست‌وزیر بلژیک است، نامزد تصدی ریاست شورای اروپاست. اگر به حضور وی در این پست رای مثبت داده شود، او دومین سیاستمدار بلژیکی خواهد بود که در این سمت فعالیت می‌کند. «هرمان فون‌ رامپوی» در سال ۲۰۱۰ دیگر هموطن وی بود که ریاست شورای اروپا را بر عهده گرفته بود.

میشل یک سیاستمدار لیبرال و هم پیمان «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه  است وی در سال ۱۹۹۹ در سن ۲۳ سالگی در حالی که جوانترین نماینده مجلس بود، پا به عرصه سیاست گذاشت. رای مثبت به حضور میشل در این سمت به معنای این است که «دونالد توسک» باید صندلی خود را به میشل واگذار کند.

«کریستین لاگارد» که هم اکنون رئیس صندوق بین‌المللی پول است، نامزد ریاست بانک مرکزی اروپا شده است. وی پیشتر وزیر دارایی فرانسه بوده و نخستین زنی است که این سمت را در سال ۲۰۱۱ از «دومنیک اشتراوس‌کان» تحویل گرفت. اگر با وی موافقت شود، او جانشین «ماریو دراگی» می‌شود. 

این حقوقدان و بازرگان فرانسوی  از سال ۱۹۹۵ به صورت دوره‌ای در آمریکا کار کرده است و در سال ۲۰۰۵ به فرانسه آمد تا به عنوان یک سیاستمدار مشغول به فعالیت شود. 

«جوزف بورل» وزیر امور خارجه اسپانیا هم نامزد جانشینی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده است.

این سیاستمدار ۷۲ ساله از اعضای حزب سوسیالیست اسپانیا و حزب سوسیالیست پارلمان اروپاست. وی در فاصله سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ رئیس پارلمان اروپا بود.

ماکرون تهیه چنین فهرستی را ناشی از مداخله قدرتمند آلمان و فرانسه دانست. توسک هم گفت که فون‌درلینباید توازن جغرافیایی را با نامزدهای معاونت ریاست کمیسیون اروپا حفظ کند. 

سران اروپایی دیروز (سه‌شنبه) برای انتخاب سران نهادهای اروپایی و در راس آنها رئیس‌کمیسیون اروپا، امروز در سومین روز متوالی تشکیل جلسه داده‌اند. اختلاف رهبران کشورهای اتحادیه اروپا در یک نشست ۲ روزه که ۲۱-۲۲ ژوئن برگزار شد، موجب به تعویق افتادن تعیین رهبران کمیسیون و شورای اروپایی شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند