کدخبر: ۲۹۲۳۱۰ لینک کوتاه

آمریکا عامل تنش‌ها و ناآرامی‌های منطقه است

اقتصادنیوز : نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عامل تمامی ناآرامی‌ها و تنش‌های منطقه‌ای، آمریکا و عوامل آن در منطقه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان ، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفرش به روسیه در دیدارِ "الیاس اوماخانوف" معاون شورای فدراسیون روسیه با قدردانی از برگزاری همایش توسعه نظام‌های پارلمانی توسط دومای دولتی روسیه، ضمن اشاره به روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، گفت: رایزنی‌ها و دیدار‌های مستمر میان مقامات عالی‌رتبه سیاسی و پارلمانی دو کشور نشان‌دهنده عزم جمهوری اسلامی ایران و روسیه در گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، به‌ویژه روابط پارلمانی فیمابین است.

وی ضمن تحلیل تحولات و تحرکات اخیر منطقه اعلام کرد: عامل تمامی ناآرامی‌ها و تنش‌های منطقه‌ای، آمریکا و عوامل آن در منطقه است.

نایب رئیس مجلس اضافه کرد: تنها دستاورد حضور آمریکا در منطقه، تشنج و تنش در منطقه است، بر همین اساس، روسیه و ایران به دلیل استمرار تهدیدات مشترک، باید بیش از گذشته با یکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند، آمریکایی‌ها تصور می‌کردند با خروج از برجام، تشدید تحریم‌ها و تهدید نظامی، می‌توانند جمهوری اسلامی ایران را تسلیم خواسته‌های خود کنند، اما ملت ایران با مقاومت جانانه، طرح آمریکا را نقش بر آب کرد.

پزشکیان، همگرایی و انسجام کشور‌های منطقه، به‌ویژه همسایگان را راهبرد مناسبی برای مقابله با چالش‌ها و تجمیع تلاش‌ها مطرح کرد و گفت: کشور‌های منطقه به خوبی می‌توانند امنیت منطقه‌ای را تأمین کنند و این آمریکا است که باید از منطقه خارج شود.

وی، تحریم‌های ظالمانه آمریکا را مغایر با تمام اصول و قواعد شناخته شده بین‌المللی دانست و افزود: با توجه به اینکه ایران و روسیه مورد تحریم‌های آمریکا هستند، باید دو کشور هرچه بیشتر به هم نزدیک شده و همکاری‌های خود را در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش دهند.

همچنین در این دیدار، یوسف داودی نماینده مردم سراب نیز ضمن اشاره به ظرفیت‌های همکاری دو کشور در زمینه اقتصادی و کشاورزی، خواستار همکاری استا‌ن‌های روسیه با استان آذربایجان شرقی شد که می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری در عرصه‌های مختلف فراهم کند.

همچنین "الیاس اوماخانوف" معاون شورای فدراسیون روسیه نیز در این دیدار، اقدامات آمریکا ضد ایران و روسیه را محکوم کرد و گفت: آمریکا فقط زبان زور می‌فهمد؛ اقدام قاطع ایران در سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی درسی به یاد ماندنی به کاخ سفید بود و این اقدامات واشنگتن دقیقا سیاست قلدری دولتی است و برای خنثی کردن آن، فقط زبان زور باید به کار گرفته شود، زیرا آمریکایی‌ها تنها زبان زور را می‌فهمند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های همکاری دو کشور و روند رو به گسترش آن، خواستار افزایش همکاری‌های اقتصادی و استانی شد و خاطرنشان کرد: پارلمان دو کشور می‌تواند زمینه تسهیل ارتباط بین بخش‌های مختلف دو کشور را فراهم کنند.

معاون شورای فدراسیون روسیه افزود: هر چه همکاری و همگرایی ایران و روسیه بیشتر شود، بهتر و برنامه‌ریزی شده‌تر می‌توان آمریکایی‌ها را به عقب راند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند