کدخبر: ۲۹۳۱۴۵ لینک کوتاه

فنلاند: در حال بررسی پیوستن به اینستکس هستیم

اقتصادنیوز؛ دولت فنلاند در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اینستکس از بررسی شرایط برای پیوستن به این کانال مالی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ دولت فنلاند امروز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که درحال بررسی پیوستن این کشور به ساز و کار مالی پیشنهادی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران (اینستکس) است.

در بیانیه صادره از سوی دولت فنلاند در این خصوص آمده است: فنلاند از اینستکس کانال ویژه ایجاد شده توسط فرانسه، آلمان و انگلیس حمایت می‌کند و در حال ارزیابی شرایط لازم برای پیوستن به آن است.

***

گفتنی است ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است.

مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است.

این در حالی است که ۳ ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در خصوص تعهدات خود تعلل می‌کند.

همچنین چندی پیش و در سالگرد نقض یکجانبه برجام توسط آمریکا بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در ۱۸ اردیبهشت ماه، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که برخی اقدامات خود در ارتباط با برجام را متوقف کرده و فرصتی ۶۰ روزه به کشورهای باقی مانده در توافق می‌دهد تا به تعهدات بانکی و مالی خود عمل کنند.

این در حالی است که در ۸ ماه می سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر خروج یکجانبه واشنگتن از برجام را همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند