کدخبر: ۲۹۳۲۳۹ لینک کوتاه

جزئیاتی از بازداشت فرمانده عراقی به اتهام جاسوسی برای سیا

اقتصادنیوز: یک منبع عراقی اعلام کرد، فرمانده عملیات الأنبار که اخیرا به جاسوسی برای سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) متهم شد، در دفتر فرمانده نیروهای زمینی این کشور در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پس از پخش فایلی صوتی از سوی شبکه اطلاع‌رسانی مقاومت که حاوی تماس تلفنی بین محمود الفلاحی، فرمانده عملیات الانبار و یکی از مزدوران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود، وزیر دفاع عراق دستور تشکیل کمیته‌ای تحقیقاتی در این زمینه را صادر کرد.

این کمیته علی‌رغم مطرح شدن این اتهام دستور بازداشت الفلاحی را صادر نکرد، اما یک منبع عراقی در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم در این باره گفته است که این فرمانده عراقی در حال حاضر در دفتر فرمانده نیروهای زمینی در بغداد در بازداشت به سر می‌برد و توسط کمیته تشکیل شده توسط وزارت دفاع در حال بازجویی است.

وی افزود: الفلاحی برای رفت و آمد در داخل این ساختمان نظامی از آزادی کامل برخوردار است و گوشی‌های موبایل وی نیز همراهش است.

روسیا الیوم همچنین به نقل از یک فرمانده نظامی در وزارت دفاع عراق درباره نتایج تحقیقات وزارت دفاع اعلام کرد: تحقیقات همچنان ادامه دارد و تا بدین لحظه نتایج قطعی مخابره نشده است.

از سوی دیگر، فاضل ابو رغیف، کارشناس امنیتی نزدیک به سرویس‌های اطلاعاتی عراق اظهار کرد: تا زمانی که این اتهامات در یک کمیته تحقیق فنی و مجهز به فناوری و تکنولوژی‌ها مطرح نشود، صدور حکم علیه الفلاحی عاقلانه نیست و چنین کمیته‌ای در دستگاه اطلاعات نظامی و امنیت ملی و همچنین گروه اطلاعاتی امنیتی «خلیة الصقور» موجود است.

وی افزود: تا زمانی که تأییدی از سوی این طرف‌های اطلاعاتی در این باره وجود نداشته باشد نمی‌توان به صورت احساسی و خودسرانه اتهاماتی را مطرح کرد و آن را به یک کمیته تحقیقاتی ارائه کرد که ابزار فنی در اختیار ندارد.

روز جمعه در رسانه‌های وابسته به حشد شعبی فایلی صوتی منتشر شد که اعلام می‌کند تماس تلفنی بین سرلشگر محمود خلف الفلاحی و فردی دیگر که گفته شده  مزدور سیا و عراقی الاصل بوده، انجام گرفته است.

در این فایل صوتی، عنصر سیا از فرمانده عملیات الانبار می‌خواهد جزئیاتی از مواضع ارتش عراق، نیروهای عراقی و حشد شعبی را در اختیار او بگذارد.

طبق فایل صوتی پخش شده، این عنصر سیا مشخصاً اسم مواضع گردان‌های حزب الله عراق در شهر مرزی القائم و مواضع این گروه در منطقه عملیات آن را می‌آورد.

این مزدور از الفلاحی تشکر کرده و می‌گوید، تمام جزئیات درست بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند