کدخبر: ۲۹۳۴۳۳ لینک کوتاه

مشاور ماکرون طرح فریز در مقابل فریز را به ظریف ارائه می‌کند +جزئیات

اقتصادنیوز: فرانسه فرستاده خود را به تهران می‌فرستد تا آخرین برگ خود را برای نجات برجام رو کند؛ این کشور درصدد این است که واکنش ایران به عدم رعایت تعهدات برجامی سایر طرفین، به حدی نرسد که برجام از بین برود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مشاور دیپلماتیک امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه امروز(چهارشنبه) با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و رایزنی می‌کند. دیدار امانوئل بون و محمد جواد ظریف عصر روز چهارشنبه در محل وزارت خارجه ایران برگزار می‌شود .

پیش‌بینی می‌شود محور اصلی این دیدار  موضوع برجام و تصمیم ایران بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود بر اساس بند ۲۶ و ۳۶ برجام باشد . این سفر در پی رایزنی تلفنی  اخیر رؤسای جمهور ایران و فرانسه انجام شده است. این دیپلمات فرانسوی حدود سه هفته پیش نیز به تهران سفر کرد و با تعدادی از مقامات وزارت خارجه رایزنی داشت.

امانوئل بون، همچنین در سفر اخیر خود به تهران با علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی نیز رایزنی خواهد کرد .

فرانسه فرستاده خود را به تهران می‌فرستد تا آخرین برگ خود را برای نجات برجام رو کند؛ این کشور درصدد این است که واکنش ایران به عدم رعایت تعهدات برجامی سایر طرفین، به حدی نرسد که برجام از بین برود؛ این در حالی است که اقدامات ایرانی در واقع برای نجات برجامی است که از یک سو توسط آمریکایی‌ها و از سوی دیگر به خاطر اهمال اروپایی در حال کما است.

ماکرون ظاهرا به توافقی با ترامپ رسیده است که آن را فریز در مقابل فریز نامیده است، بر اساس این طرح ایران در این مرحله کاهش تعهدات هسته‌ای خود را فریز می‌کند و در مقابل آمریکا هم برخی از معافیت‌های نفتی ایران را به صورت موقت دوباره احیا می‌کند تا مذاکرات با ایران به جریان بیفتد.

مساله‌ای که به نظر نمی‌رسد با موافقت ایران همراه شود. چرا که حتی در این دوره موقت، تضمینی برای اجرای معافیت‌های آمریکا وجود ندارد و این کشور می‌تواند با ترساندن کشور‌های معاف شده مانع خرید نفت ایران شود و در دزار مدت هم ایران پای میز مذاکره‌ای نخواهد رفت در حالی که همچنان تحریم‌های اعمال شده بر کشور وجود دارد و ایران هم هنوز عضوی از برجام است.

این احتمال زیاد است که در مذاکرات احتمالی آتی، در قبال توقف محدود تحریم‌ها، مسئله موشکی و منطقه‌ای هم مورد مطالبه غربی‌ها و آمریکا باشد که بعید است، اصولا چنین مذاکره‌ای را ایران بپذیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند