کدخبر: ۲۹۳۸۵۹ لینک کوتاه

راهکار‌های ساده برای کاهش مصرف آب

اقتصادنیوز: کاهش مصرف آب یکی از اصل‌هایی است که علاوه بر کمک به خود به جامعه نیز کمک می‌شود که برای صرفه جویی آب در خانه نیاز به هزینه‌های اضافی نیز وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، متاسفانه به دلیل اینکه در کشور کم آبی به سر می‌بریم، کمبود آب یکی از مشکلاتی است که همیشه با آن مواجه بوده ایم که با این وجود سرانه مصرف آب برای هر ایرانی از میانگین جهانی بیشتر است.

علاوه بر مصرف بی رویه آب در منازل، سالانه میزان بسیار زیادی از آب در بخش‌های مختلف کشاورزی هدر می‌رود که رسیدگی و حل این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

با این وجود راهکار‌های ساده‌ای هستند که هر ایرانی می‌تواند با رعایت آن‌ها سرانه مصرف آب خود را در سال کمتر و به میانگین جهانی نزدیکتر کند که در ادامه این گزارش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

رعایت بهینه در حمام

حمام کردن به خصوص در فصل گرما یکی از مهم‌ترین نیاز‌های هر فرد در طول روز است که نمی‌توان از آن گذشت که بیشتر افراد در هنگام حمام کردن به مصرف آب توجه نمی‌کنند، اما با یک روش ساده می‌توان مصرف آب را در هنگام حمام کردن به حداقل رساند.

در هنگام حمام کردن می‌توان زیر دوش یک تشت بزرگ قرار داد تا آب دوش بجای هدر رفتن آب، داخل تشت جمع شود و از این آب برای آبیاری باغچه، شستن توالت یا بجای کشیدن سیفون و … می‌توان استفاده کرد.

استفاده از سر دوش استاندارد

در هر دقیقه با یک دوش معمولی حدودا ۱۷ لیتر آب مصرف می‌شود که با انتخاب سردوش‌های استاندارد می‌توانیم این مصرف آب را خیلی کم کنیم.

سردوش‌های مناسب و استاندارد به گونه‌ای عمل می‌کنند که آب را پودر کرده و در مصرف آب بسیار صرفه جویی می‌شود، حتی مصرف آب را به یک دهم و بیشتر می‌رساند.

استفاده از ماشین لباس و ظرف شویی پر

ماشین ظرف شویی یا لباس شویی را تا زمانی که پر نشده اند استفاده نکنیم که این موضوع می‌تواند مصرف آب را در هر استفاده از این وسایل تا ۸۰ لیتر کاهش دهد.

آبیاری گیاهان در شب

یکی از راهکار‌های ساده‌ای که توجه زیادی هم به آن نمی‌شود این است که گیاهان و باغچه‌ها را در شب آبیاری کنیم که با این روش آب کمتری بخار می‌شود.

استفاده از در پوش برای سینک ظرف شویی

هنگام شستن ظرف‌ها در سینک ظرف شویی بهتر است بجای باز گذاشتن آب، سینک را با استفاده از یک درپوش پر از آب کرده و اقدام به شستن ظروف کرد که با این روش تا ۳۰ لیتر از مصرف آب صرفه جویی می‌شود.

نصب سایبان روی کولر

نصب سایبان روی کولر آبی یا کنتاکتور کولر گازی می‌تواند مصرف آب را تا ۳۰ درصد، برق را تا ۲۰ درصد و هوای خانه را تا ۵ درجه خنک‌تر کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند