کدخبر: ۲۹۳۹۲۶ لینک کوتاه

روحانی: ناکارآمدی دولت ادعایی نارواست/ با وجود فشارهای تحریم، به سمت خارجی‌ها دست دراز نکردیم

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور با اشاره به حمایت کشورهای مختلف از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای حکام گفت: جز یکی دو کشور هیچ کشوری به آمریکا اعتنا نمی‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز  حسن روحانی صبح امروز در جمع مردم شیروان با اشاره به اینکه ۱۴ ماه است که بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران تحمیل کرده است، اظهار کرد: تحریم‌هایی که اگر علیه هر ملت دیگری انجام می‌شد، آن ملت از پای در می‌آمد، اما ملت قهرمان، مقاوم، غیور و هوشمند ایران در این ۱۴ ماه با قدرت مقابل آنها ایستادگی کردند.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از ایسنا، ایلنا و مهر بخوانید؛

*آمریکا در هر مسیری که حرکت کرد چه مسیر اجتماعی، چه سیاسی و چه حقوقی شکست خورد. در سازمان ملل و اجتماعات گوناگون در هفته اخیر در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ کشوری به آنها اعتنا نکرد. در اجلاس شورای حکام هم جز آمریکا و یکی دو کشور دیگر تمام کشورها از ایران حمایت کردند. این به معنای موفقیت ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

*در دادگاه بین‌المللی که از آمریکا شکایت کردیم، در مرحله اول آمریکا محکوم شد. افکار عمومی دنیا آمریکا را محکوم کرد. آنها در منطقه ما در افغانستان، عراق، سوریه و یمن شکست خوردند. اگر کسی ادعا کند ملت ایران در سایه فشارهای وارده دچار تزلزل شده است، حرفی ناروا، ناصحیح و دروغ گفته است.

*مردم ایران اگر کسی امروز ادعا کند ملت ایران در سایه این فشارها در اراده‌اش تزلزلی ایجاد شده این سخن ناروا و دروغ است. اگر کسی امروز مدعی شود که در ایران اسلامی نظام و ملت و دولت ما ناکارآمد است و نتوانسته به مشکل مردم توجه کند سخنی ناروا است در کشور مشکل داریم و در شرایط سختی زندگی می‌کنیم دست به دست هم دادیم و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

*مردم عزیز شیروان و خراسان شمالی در این مدت ۱۴ ماهی که فشار تحریم بر ما شدید شد آیا بدهی خارجی ما کاهش یافته؟ اگر کاهش یافته یعنی ملت ما پیروز بوده در سال ۹۶ ما ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بدهی داشتیم امروز ۹ و نیم میلیارد بدهی خارجی داریم حدود ۲۵ درصد بدهی خارجی ما کاهش پیدا کرده و با وجود سختی به سمت خارجیان و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکردیم و روی پای خود ایستادیم و در عین حال بخشی از بدهی سال‌های گذشته را هم تامین کردیم.

*در این یکسال علیرغم سختی‌ها بیکاری کاهش یافته و اشتغال افزایش یافته همه باید کنار هم از توان یکدیگر استفاده کنیم تا جوانان و مردان و زنان ما مشغول کار و تلاش باشند از بیکاری فاصله بگیرند آیا از سال قبل تا الان بیکاری ما کاهش یافته یا افزایش پیدا کرده آمار بیکاری پارسال ۱۲.۱ درصد بوده الان ۱۰.۸ درصد است و ۳۲۱ هزار اشتغال از بهار پارسال تا امسال ایجاد  شده است.

*مردم امسال در سیل بنیان کن در کنار هم قرار گرفتند و با حول و قوه الهی و تلاش همگانی کاری شد که بسیاری از مردم به خانه‌ها بازگشتند و باقی مردم نیز تا پایان سال به خانه‌ها باز می‌گردند. از تمام دستگاه‌ها و مردم و نهادها در این شرایط بسیار سخت، سپاسگزارم. ما سختی داریم اما دل‌مرده نیستیم. سختی داریم اما روحیه بلندی در برابر دشمنان داریم. در تمام شرایط در کنار هم هستیم و همه برادر هستیم.

*همه اقوام و طوایف ایران متحد و برادر هستند و برای راه وحدت و اتحاد و تعاون تلاش می‌کنیم و پیروزی از آن ما است.

*مردم عزیز خراسان شمالی بدانند خادمین دولت امروز 10 هزار و پانصد میلیارد تومان پروژه در استان افتتاح می‌کنند. امروز یک طرح بزرگ اقتصادی و صنعتی در جاجرم افتتاح می‌شود که بیش از 10000 میلیارد تونان سرمایه‌گذاری شده و بزرگ‌ترین طرح آلومونیومکشور در این استان افتتاح می‌شود. در برق و آب نیز پروژه‌های بزرگی افتتاح می‌شود. سد و کانال‌های انتقال آب در منطقه سد چندیر امروز افتتاح می‌شود که در سایه این سد آب‌رسانی به 30 روستا با جمعیت 21000 نفر و آبیاری 560 هکتار و اشتعالزایی 2500 نفر تامین می‌شود.

*در این سفر دولت تصمیم گرفته 811 میلیارد تومان طرح و پروژه را در خراسان شمالی آغاز کند. در سفر قبلی در سال 94 قول‌هایی در راستای اجرای پروژه ها داده شد که بخشی از آن‌ها انجام شده و بخشی دیگر نیمه کاره است اما مقدار اعتباری که در سفر سال 94 برای خراسان شمالی در نظر گرفته شده بود 625 میلیارد تومان بود که به جای آن 780 میلیارد تومان در جهت اجرای پروژه‌ها و مصوبات به خراسان شمالی پرداخت شده است اما همچنان بخشی از پروژه‌های سفر گذشته ناقص است که امیدواریم در این سفر تکمیل شود.

* با توجه به جلسات هیئت دولت مطلع شدیم که دو پروژه در خراسان شمالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مطالبه عمومی مردم این استان به شمار می رود که این وعده را می‌دهیم که تا پایان دولت دوازدهم این دو پروژه به طور کامل اجرایی شود.

* اعتبار 400 میلیارد تومانی در راستای تکمیل پروژه‌های راه و راه آهن خراسان شمالی تخصیص داده شد. در این سفر به 200 میلیارد تومان برای تکمیل بزرگراه بجنورد به گرگان اختصاص داده ایم که هم برای مردم استان و هم زائرین علی بن موسی‌الرضا (ع) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

*دیگر پروژه‌ای که برای خراسان شمالی اهمیت دارد، راه آهن است که اولین بخش آن این است که راه آهن از جوین به اسفراین متصل شود که برای تکمیل این پروژه هم 200 میلیارد تومان اختصاص داده‌ایم. همچنین در راستای رفاه حال ورزشکاران استان و تکمیل استادیوم‌های خراسان شمالی 7 میلیارد تومان در این سفر مصوب شده است.

*مجموع اعتباراتی که در این سفر اعم از دولتی، صندوق ملی، نهادهای غیردولتی، بخش ارزی و ریالی به طور کلی پنج هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود و این نشان از اهمیت استان و مردم خراسان شمالی در نگاه دولت دارد.

*امام رضا (ع) با درایت و هوشمندی در مسیر سیاسی که انتخاب کردند و روشی که در آن شرایط بسیار سخت در حکومت عباسی اتخاذ کردند، توانستند در این دیار مردم را به راه حق هدایت کنند. امام هشتم رهبر ماست و ما در پناه این امام در برابر همه قدرت‌ها می‌ایستیم و پیروزی نهایی متعلق به ملت ایران است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند