کدخبر: ۲۹۵۰۲۶ لینک کوتاه

باند واردکنندگان و اصناف، زیر بار ارزانی نمی رود!

اقتصادنیوز: با وجود کاهش قیمت ارز و انتظار جامعه برای ارزان شدن کالاها، اخیرا شماری از دست اندرکاران امر واردات کالا و نیز بخشی از تصمیم گیران اصناف کشور با این بهانه که نرخ ارز نیمایی بالا رفته، تاکید کرده اند که قیمت کالاها نه تنها پایین نخواهد آمد بلکه ممکن است بالاتر نیز برود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، با وجود کاهش قیمت ارز و انتظار جامعه برای ارزان شدن کالاها، اخیرا شماری از دست اندرکاران امر واردات کالا و نیز بخشی از تصمیم گیران اصناف کشور با این بهانه که نرخ ارز نیمایی بالا رفته، تاکید کرده اند که قیمت کالاها نه تنها پایین نخواهد آمد بلکه ممکن است بالاتر نیز برود.

این در حالی است که همین افراد که از سال گذشته برای واردات کالا، ارز نیمایی دریافت می کردند، وقتی نرخ ارز نیمایی پایین تر بود، با این بهانه که به دلیل وجود رانت، برای دریافت ارز نیمایی باید هزینه های پشت پرده نیز انجام دهند، اعلام می کردند که واردات کالا عملا با ارز آزاد انجام می شود نه نیمایی.

بر این اساس به گفته واردکنندگان، قیمت کالاها در سال گذشته نیز با ارز آزاد محاسبه می شده واین ارز اکنون به رقم‌های پایین‌تر سقوط کرده. بنابراین طبیعی است که قیمت ها کاهش یابد. اما ناگهان این افراد اعلام کردند که قیمت ارز نیمایی بالا رفته و قیمت‌ها کاهش نمی‌یابد! این در حالی است که قبلا همین افراد می‌گفتند وارداتشان عملا با ارز آزاد انجام می‌شود!

به بیان ساده‌تر، این باند، در هر مقطعی از زمان، بهانه ای برای گران کردن کالاها یافته و هرگز اجازه پایین آمدن قیمت‌ها را نمی‌دهند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند