کدخبر: ۲۹۵۱۸۳ لینک کوتاه

برلیانس بخریم یا آریو ؟

​اقتصاد نیوز:دو مورد از خودروهای شرکت‌های چینی که وارد بازار ایران شده‌اند و در حال حاضر خرید و فروش می‌شوند، برلیانس h۳۳۰ و آریو هستند. این خودروها از لحاظ فنی شباهت بسیاری به هم دارند و حتی در طراحی آن‌ها نشانه‌های مختلفی از کپی‌کاری دیده می‌شود. در طراحی خودروی برلیانس بیشتر از الگوی مدرن و اسپرت استفاده شده و در خودروی آریو یک سبک کلاسیک و شیک به کار برده شده است.

البته مقایسه قیمت برلیانس h330 با قیمت آریو نشان می‌دهد که تفاوتی در حدود 30 تا 40 میلیون تومان بین آنها وجود دارد به همین دلیل می‌توان آنها را در این محدوده قیمتی به عنوان رقیب مستقیم در نظر گرفت.

طبیعتاً با توجه به این که هر دو خودرو به عنوان خودروی چینی شناخته می‌شوند و وارداتی هستند، قیمت آنها نسبت به قیمت خودروهای هم رده داخلی بالاتر است. با این وضعیت قیمت برلیانس h330 صفر در بازار در حدود 170 تا 180 میلیون تومان است. البته این قیمت‎گذاری با توجه به نوع دنده اتومات و نوع دستی آن متغیر است و حتی برای خودرو برلیانس مدل 95 قیمت‌هایی مانند 125 و تا 135 گفته می‌شود. خودروی آریو هم از مسئله افزایش قیمت عقب نمانده و قیمت آن در حال حاضر بین 140 تا 150 میلیون تومان است. اگرچه این خودرو ارزان‌تر است، اما در مدل‌های کارکرده بسیار نزدیک به برلیانس است و قیمت آن در حدود 130 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

مشخصات ظاهری و امکانات داخلی

این یک اعتراف تلخ است که هر دو خودرو به سبک کپی کاری طراحی شدند. در طراحی بدنه آریو از الگوی اصلی بدنه تویوتا آلیون استفاده شده است و کاملاً طراحی در آن واضح و مشخص است. این در حالی است که شما در طراحی بدنه برلیانس بیشتر یک خودروی بی ام و را می‌بینید که تغییراتی در آن به وجود آمده است. ظاهر خودروی آریو بسیار ساده‌تر و بیشتر به سدان‌های کلاسیک شباهت دارد. اما برلیانس ظاهر اسپرت و دوست داشتنی داری دارد و به همین دلیل طرفدار خرید و فروش برلیانس h330 در بازار بیشتر است.

زمانی که وارد دو خودرو می‌شویم، اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب می‌کند این است که در هر دو بیش از حد از پلاستیک خشک استفاده شده است. طراحی بخش‌های داخلی و همچنین چینش آپشن‌ها در کنار یکدیگر در خودروی برلیانس h330 جالب و دوست داشتنی است. فضای کابین اتاق بزرگ است و راننده و سرنشین آن احساس راحتی می‌کنند. این در حالی است که به نظر می‌رسد کیفیت ساخت بخش داخلی آریو بیشتر به دل بنشیند و استحکام بالاتری نسبت به خودروی برلیانس دارد. فضای داخلی آریو کوچک‌تر است و برای افراد با اندازه بزرگ توصیه نمی‌شود.

تجربه رانندگی با برلیانس h330 و آریو

حالا زمان آن فرا رسیده که استارت خودرو را بزنید و کمی با آن رانندگی داشته باشید. در خودروی آریو شما یک موتور با حجم ۱۵۰۰ سی سی را روشن می‌کنید که ۴ سیلندر خطی و ۱۶ سوپاپ دارد. این پیشرانه می‌تواند ۱۰۳ اسب بخار قدرت و حداکثر گشتاور ۱۴۱ نیوتون متر نصیب شما کند. این خودرو در دو مدل جعبه دنده دستی و جعبه دنده اتوماتیک به بازار عرضه شده است که نوع دستی آن جذابیت بیشتری برای رانندگان دارد. مصرف ترکیبی آریو هم ۷ لیتر است.

این در حالی است که موتور برلیانس h330 حجمی معادل با ۱۴۹۸ سی سی دارد و قادر به تولید حداکثر قدرت ۱۰۳ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۳۸ نیوتن متر است. جعبه دنده این خودرو هم در دو مدل دستی و اتوماتیک است و محور متحرک آن از نوع دیفرانسیل جلو است. مصرف ترکیبی خودرو 6.7 لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بوده و حداکثر سرعت آن هم ۱۷۰ کیلومتر است.

درباره بخش رانندگی، باید اعتراف کنیم که سیستم تعلیق برلیانس h330 بسیار بهتر است، هر دو خودرو از سیستم ترمز ضد قفل ABS و سیستم توزیع الکتریکی بار ترمز EBD بهره می‌برند و ایمنی خوبی دارند. مقایسه بینایندوخودرونشانمی‌دهدکه شما می‌توانید با توجه به قیمت و همچنین سلیقه‌ای که برای طراحی خودرو دوست دارید انتخاب کنید. اما در هر صورت تجربه رانندگی با برلیانس جذاب‌تر است.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند