کدخبر: ۲۹۵۷۵۶ لینک کوتاه

توقف قانون جدید مهاجرتی ترامپ توسط یک قاضی فدرال

یک قاضی فدرال در «سانفرانسیسکو»، قانون جدید دولت ترامپ را که با هدف جلوگیری از ورود تمامی پناهجویان در مرز مکزیک به خاک آمریکا ارائه شده بود، متوقف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، یک قاضی فدرال در «سانفرانسیسکو» روز گذشته (چهارشنبه)، دولت ترامپ را از اجرای جدیدترین قانونی منع کرد که با هدف مخالفت و رد تمامی درخواست‌های پناهندگی در مرز مکزک- آمریکا تنظیم شده است.

طبق گزارش رویترز، «جان تایگار» قاضی منطقه‌ای آمریکا در منطقه شمالی «کالیفرنیا» این قانون را در حالی متوقف کرد که پناهجویان را ملزم می‌کرد تا در وهله اول در یک کشور ثالث که در مسیر خود به آمریکا از آنجا عبور کرده‌اند، یک پناهگاه امن برای خود فراهم آورند.

حکم قاضی سانفرانسیسکو در حالی ترامپ را از اجرای این قانون محدودکننده منع کرد که اوایل روز گذشته، «تیموتی کلی» قاضی منطقه واشنگتن دی سی حاضر به بلوکه کردن این طرح ترامپ نشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال حکم دادگاه سانفرانسیسکو، این قانون جدید ترامپ تا بررسی‌های بیشتر و طی کردن روندهای بیشتر به حالت تعلیق درمی‌آید.

دولت ترامپ در تلاش است با سیاست‌های ضدمهاجرتی، مانع ورود پناهجویان از کشورهای گواتمالا، هندوراس و السالوادور از مرز مکزیک به خاک آمریکا شود.

کاخ سفید در 16 جولای (25 تیرماه 1398) قانون جدید درخواست پناهندگی را اعلام کرد و در پی آن اتحادیه آزادی مدنی و دیگر گروههای حقوق بشری، با طرح شکایاتی، تأکید کردند که این اقدام دولت ترامپ در تناقض با قوانین آمریکا است که پذیرای آنهایی است که در کشور خود اوضاع نامناسبی دارند.

مخالفان این قانون تأکید دارند که آمریکا نمی‌تواند مهاجران را وادار کند که در ابتدا در یک کشور دیگر همچون مکزیک یا گواتمالادرخواست پناهندگی بدهند.

طبق قانون جدید ترامپ، وزارت امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که مهاجران فقط در صورتی می‌توانند پناهندگی بگیرند که به خاک آمریکا قاچاق شده باشند و یا با مهاجرت آنها پیش از ورود به آمریکا در کشور دیگری مخالفت شده باشد یا اینکه به کشور یا کشورهایی سفر کرده باشند که عضو پیمان چند جانبه پناهندگان نبوده باشند.

رئیس‌جمهور آمریکا از زمان مبارزه انتخاباتی خود در سال 2016 و همچنین بعد از به‌دست گرفتن زمام اختیارات در کاخ سفید، مقابله با مهاجران غیرقانونی را در اولویت دستورکار دولت خود قرار داده و تا کنون اقدامات متعددی مانند ساخت دیوار و اعزام نیروی نظامی به مرز مکزیک انجام داده است.

اخیراً نیز گزارش‌های متعددی از وضعیت اسفناک اردوگاههای مرزی آمریکا منتشر شده است که در آن پناهجویان در وضعیت بسیار رقت‌باری به سر می‌برند و برخی نمایندگان دموکرات، پس از بازدید از این اردوگاههای مرزی، اوضاع پناهجویان را بسیار تأسف‌بار و هولناک توصیف کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند