کدخبر: ۲۹۵۸۴۹ لینک کوتاه

دولت لغو روادید یکطرفه با چین را پذیرفت

اقتصادنیوز : رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: در حوزه گردشگری به‌دنبال بازار جایگزین هستیم که بازار چین جزو بازارهای هدف ما است، دولت نیز لغو روادید یک طرفه با چین را پذیرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ،علی‌اصغر مونسان امشب در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی که در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، گفت: با توجه به شرایط کشور، صنایع‌دستی گردشگری ما وضعیت خوبی دارند و به‌دنبال این هستیم که هر دو بخش بتوانند در اقتصاد کشور نقش مهم‌تری را ایفا کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه صنایع‌دستی بالغ بر 280 میلیون دلار صادرات از مبادی گمرکی داشتیم، اظهار کرد: تقریبا نزدیک به همین حدود نیز در حوزه صنایع‌دستی به‌صورت چمدانی صادرات داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه هدف‌گذاری به‌دنبال این هستیم که صادرات خود را به عدد 2 میلیارد دلار نزدیک کنیم که مقداری از این هم به‌رونق حوزه گردشگری و خرید گردشگران خارجی بستگی دارد.

مونسان یادآور شد: بنا بر اعلام آمار بانک مرکزی در سال گذشته در حوزه گردشگری 11.8 میلیارد دلار سهم گردشگری کشور بوده که حدود سه درصد از درآمد خالص ملی را تشکیل می‌دهد، این عدد در کشورهای رقیب همچون ترکیه چیزی حدود 4.7 است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه هدف‌گذاری ما این است که سهم گردشگری را در درآمد ملی به عدد 4.7 نزدیک کنیم، تاکید کرد: برای این امر نیاز به سرمایه‌گذاری 210 هزار میلیارد تومانی داریم.

وی افزود: خوشبختانه اکنون ما حدود 180 هزار میلیارد تومان پروژه گردشگری در حال انجام داریم که مجتمع‌های گردشگری و هتل‌ها با ستاره‌های مختلف را شامل می‌شود و اکنون گردشگری ما رونق خوبی دارد.

مونسان با اشاره به اینکه آمار گردشگری ورودی به‌کشور در سال 96 حدود 4.7 میلیون نفر بوده است، گفت: این عدد در سال 97 به 7.8 میلیون نفر افزایش یافته است.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: در حوزه گردشگری به‌دنبال بازار جایگزین هستیم که بازار چین جزو بازارهای هدف ما است، دولت نیز لغو روادید یک طرفه با چین را پذیرفت، برنامه‌های مفصلی برای استفاده از این موقعیت داریم تا آمار گردشگر از چین را بالا ببریم، چرا که چین در سال 2018 نزدیک 150 میلیون گردشگر خروجی داشته و هدف‌گذاری ما ورود 2 میلیون نفری در زمینه گردشگری با چین است.

وی یادآور شد: با عمان لغو روادید داشتیم که آمار سه ماهه سال گذشته نشان می‌دهد از کشور عمان 2 هزار و 400 عمانی وارد کشور شدند که با لغو روادید این رقم به 12 هزار نفر در سه ماهه نخست سال رسیده است.

مونسان با بیان اینکه تهدیدات نسبت به کشور در جذب گردشگر تاثیر منفی می‌گذارد، تصریح کرد: با این وجود اقدامات بسیاری برای رشد ورودی گردشگر در حال انجام است که خوشبختانه شرایط خوبی را در این زمینه داریم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: ورودی گردشگر خارجی شرایط خوبی دارد که این همه باعث بهبود شرایط در حوزه صنایع‌دستی می‌شود، چرا که بخشی از فروش صنایع‌دستی از طریق گمرک و برخی به‌صورت چمدانی و توسط گردشگران ورودی به‌کشور انجام می‌شود.

وی در خصوص گردشگری زیارت و سوغات مشهد تاکید کرد: ما دیگر گردشگری زیارتی به‌تنهایی نداریم و به‌گردشگری ترکیبی تبدیل شده که ارزش افزوده مضاعفی دارد، امروزه گردشگری زیارت به اضافه سلامت، درمان و تفریح را داریم که خوشبختانه گردشگری زیارتی به‌گردشگری ترکیبی تبدیل شده است.

مونسان یادآور شد: برای حمایت از صنایع‌دستی داخلی نیز از سال گذشته ممنوعیت واردات صنایع‌دستی خارجی را داشتیم که به‌رونق بازار صنایع‌دستی کمک کرد و به‌سمت رونق تولید حرکت کردند، از ابتدای سال 97 ممنوعیت فروش صنایع‌دستی خارجی را نیز اعمال کردیم.

معاون رئیس جمهور افزود: در دولت دوازدهم طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی را شروع کردیم که به‌خوبی در حال حرکت است، برای بسته‌بندی، طراحی مبتنی بر سلیقه مشتری و بر روی بازار جدید کار شده است.

وی گفت: یکی از موضوعات ویژه برای گردشگران خارجی، بحث سوغات از صنایع‌دستی است که به‌همکاران توصیه کردم از فروش صنایع‌دستی خارجی و کم ارزش جلوگیری شود و اگر جنسی این چنین باشد از ارائه آن جلوگیری کنند.

مونسان با بیان اینکه نمایشگاه محل ارائه محصول و بازاریابی است و زنجیره محصولات می‌توانند بروز و ظهور یابد، یادآور شد: خانه‌های مسافر دو تیپ دارد، یکی خانه مسافر مجوزدار است که تحت نظارت ما قرار دارد و حادثه‌ای نداشتند و برخی بدون مجوز است که نیروی انتظامی باید با آن برخورد کند و هر کدام را که ما متوجه شویم، جلوگیری می‌کنیم، نیروی انتظامی نیز باید با ما همکاری کند که از حوادث و مسائلی که بخش بهداشتی و دیگر مسائل را در برمی‌گیرد، جلوگیری کنیم.

  

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند