کدخبر: ۲۹۵۹۵۵ لینک کوتاه

ایران اقدام حقوقی علیه انگلیس انجام می‌دهد

سفیر کشورمان در لندن تأکید کرد، جمهوری اسلامی ایران اقدامات حقوقی لازم را برای مقابله با حکمی که اخیراً یک دادگاه انگلیسی بر علیه منافع ایران صادر کرده، انجام خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حمید بعیدی‌نژاد سفیر کشورمان در لندن اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران با رأی دادگاه انگلیسی مبنی بر عدم الزام شرکت انگلیسی به پرداخت سود بخشی از بدهی‌های خود به ایران مخالف است و در این زمینه اقدامات حقوقی لازم را انجام خواهد داد.

بعیدی‌نژاد روز جمعه در پیامی توئیتری نوشت: «جمهوری اسلامی ایران با رأی دادگاه انگلیس نسبت به عدم الزام شرکت انگلیسی به پرداخت بخشی از سود بدهی خود در سالهای تحریم مخالف بوده و اقدام حقوقی لازم را اتخاذ خواهد کرد. اما این رأی هیچگونه تاثیری بر الزام شرکت انگلیسی به پرداخت کل مبلغ چندصد میلیون پوند بدهی و سود بیش از 30 سال آن ندارد.»

دادگاه عالی انگلیسی اخیراً حکمی صادر کرده است که به موجب آن آن یک شرکت تسلیحاتی بریتانیایی الزامی برای پرداخت همه سود ناشی از لغو فروش تانک‌های چیفتن به ایران ندارد.

اختلاف میان ایران و بریتانیا بر سر قرارداد خرید تانک‌های چیفتن به حدود 40 سال پیش باز می‌گردد. ایران در سال 1971 بر سر خرید 1500 تانک چیفتن با یک شرکت انگلیسی به توافق رسید و در سال 1976، مبلغی بالغ بر یک میلیارد دلار برای این تانک‌ها پرداخت کرد.

پس از عقد قرارداد، انگلیس حدود 150 تانک به ایران تحویل داد‌ اما با وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357 تحویل تانک‌ها متوقف شد. مشاجره مالی میان ایران و انگلیس در حال حاضر بالغ بر چند صد میلیون دلار می‌شود.

انگلیس در سال 2009 به پرداخت 450 میلیون پوند سود به ایران محکوم شد اما به بهانه‌های مختلف از پرداخت آن خودداری می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند