کدخبر: ۲۹۵۹۶۱ لینک کوتاه

پاتک اردوغان به آمریکا

رئیس‌ جمهور ترکیه تهدید کرد که اگر کشورش از پروژه تولید جنگنده‌های اف-۳۵ کنار گذاشته شود، قراردادی را که برای خرید هواپیماهای مسافربری با شرکت بوئینگ منعقد کرده است را نیز فسخ خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، رجب طیب اردوغان روز جمعه در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه اعلام کرد اگر آمریکا اقدام به حذف ترکیه از پروژه تولید جنگنده‌های اف-35 کند،‌ آنکارا نیز متقابلاً قرارداد خود با شرکت آمریکایی بوئینگ برای خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری را لغو خواهد کرد.

اردوغان در این خصوص تصریح کرد: «ما مشتریان خوبی برای آنها هستیم اما اگر اوضاع همین‌گونه پیش برود، ناچاریم که در رویکرد خود تجدید نظر کنیم.»

اگر شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که آنکارا این تهدید تازه خود علیه واشنگتن را عملی کند، شرکت هواپیماسازی بوئینگ با چالش تازه‌ای مواجه خواهد شد. این شرکت در ماههای اخیر به دلیل سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ-737 ماکس و زمین‌گیر شدن این مدل هواپیما به دلیل مشکلات فنی، مشتریان زیادی را از دست داده و زیان سنگینی را متحمل شده است.

دولت آمریکا هفته گذشته طی بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از سوی ترکیه، این کشور را از پروژه تولید جنگنده‌های اف-35 کنار گذاشته است. کاخ سفید در ادامه این بیانیه برای نشان دادن اینکه تصمیمش برای حذف ترکیه از پروژه اف-35 به روابط دو کشور ضربه‌ای نمی‌زند، تأکید کرده است که همکاری‌های دو کشور در سطح گسترده‌ای ادامه خواهد یافت؛ این در حالی است که واکنش‌های مقامات آنکارا نشان از نارضایتی شدید آنها از تصمیم اخیر واشنگتن دارد.

وزارت امور خارجه ترکیه اقدام اخیر آمریکا را «فاقد توجیه قانونی» خوانده و تأکید کرده است: «این اقدام آمریکا غیرمنصفانه است و می تواند به ضرر روابط دو کشور باشد. از آمریکا می خواهیم تا در این اشتباه تجدیدنظر کند چرا که این تصمیم می تواند به ضرر روابط راهبردی دو کشور باشد.»

آمریکا خرید سامانه دفاعی اس-400 از سوی ترکیه که خود جزو اعضای ناتو است را تهدیدی برای این پیمان نظامی تلقی می‌کند و به همین دلیل بارها از آنکارا خواسته بود که از خرید اس-400 چشم‌پوشی کرده و به جای آن سامانه آمریکایی پاتریوت را خریداری کند.

فرآیند ورود سامانه دفاع موشکی اس-400 به ترکیه از دو هفته قبل آغاز شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند