کدخبر: ۲۹۶۵۸۳ لینک کوتاه

براى اولین بار در سینماى ایران انجام شد؛ استفاده از کولاژ براى قصه گویى

اقتصادنیوز: «کاشی هفت رنگ» به کارگردانی و تهیه کنندگی مینا سلیمی یکشنبه ۱۳ مرداد ساعت ۱۹ در خانه هنرمندان نمایش داده می شود.

به گزارش اقتصادنیوزاین فیلم  داستان نویسنده‌ای به نام ماهدخت است که در نوشتن کتابی در باره عصر صفوی به مشکل بر خورده و طبق رسمی قدیمی روز سال نو را در مسجدی از همین دوره (مسجد شیخ لطف الله) می نشیند. اندک زمانی که می گذرد صدایی از کاشی پشت سرش می شنود. او از طریق این کاشی به یک داستان از هزار و یک شب دید پیدا می کند و روزهای دیگر را نیز از کاشی های دیگر می بیند.

 اما این دخل و تصرف مشکلاتی را برای کسانی که در آن دوره به سر می برند به وجود می آورد تا اینکه گروهی برای حراج گذاشتن کاشی ها وارد مسجد می شوند و ماهدخت را گرفتار منشوری از رویا و واقعیت می کنند.

 «کاشی هفت رنگ» فیلمی تجربی و خلاقانه است با داستانی که در دو دوره صفوی و معاصر پیش می رود. در این فیلم از بعضی تصاویر سریال «شیخ بهایی» و «روشن تر از خاموشی» استفاده شده است. کاشى هفت رنگ، برای اولین بار در سینمای ایران از کولاژ برای قصه گویی استفاده کرده است.  بداعت تکنیکی و پیچیدگی های دیجیتالی فیلم موجب شده تا ساخت آن قریب به ۴ سال طول بکشد. فیلم تنها برای یک بار نمایش مجوز گرفته است.

IMG-20190730-WA0007

فیلم با ایجاد شخصیت محوری یک زن «شهرزاد قصه گو» در تصاویری که محوریت مردانه دارند روابط قدرت را در بعد داستان وارونه می کند. علاوه بر آن فیلم با کولاژی ظریف و رئالیستی فریب سینما در جعل زمان و مکان را نمایان می کند. به طور خاص فیلم های تاریخی که خواسته یا نا خواسته به عنوان واقعیت تاریخی به حافظه جمعی پیوسته اند، به چالش کشیده می شوند.

این فیلم در لوکیشن های مسجد شیخ لطف الله و کاخ عالی‌قاپو فیلمبرداری شده است.

کارگردانی ونویسندگی این اثر بر عهده مینا سلیمی است و مسعود دلخواه، مینا سلیمی، آریا توسلی، مصطفی بهشتی و آریاز ذولفقاری در این فیلم نقش آفرینی می کنند. این فیلم همچنین با صداى ابولحسن طحامی، کتایون اعظمی ، حسین نورعلی ، حمید منوچهری و امیر منوچهری روایت مى شود. منوچهر زنده دل و زنده یاد بهرام زند، در کاشى هفت رنگ حضورى افتخارى دارند.

گفتنى است، بعد از رونمایى از«کاشى هفت رنگ»در خانه هنرمندان، نشست نقد و بررسى این فیلم با حضور آرش خوشخو و حسام مقامى کیا برگزار خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند