کدخبر: ۲۹۶۸۴۵ لینک کوتاه

رئیس جدید اینستکس کار خود را آغاز کرد

اقتصادنیوز: وزارت امور خارجه آلمان از آغاز به کار رئیس جدید اینستکس خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، اداره امور اقتصادی و توسعه پایدار وزارت امور خارجه آلمان روز پنج‌شنبه اعلام کرد «برند اربل» رئیس جدید اینستکس از امروز کار خود را در این سمت آغاز کرده است.

برند اربل که از امروز جانشین «پِر فیشر» شده است، یک دیپلمات حرفه‌‌ای به شمار می‌رود و پیش از این به عنوان سفیر آلمان در بغداد و تهران فعالیت کرده است. وی سابقه فعالیت‌های دیپلماتیک در کشورهای لبنان، عربستان و مصر را نیز در کارنامه دارد.

اتحادیه اروپا در اوایل سال جاری میلادی (اواسط بهمن ماه) اقدام به راه‌اندازی یک ساز و کار مالی به نام «اینستکس» جهت تسهیل مبادلات تجاری با ایران کرد اما بیش از پنج ماه طول کشید تا این ساز و کار مالی، عملیاتی شود.

مقامات ایران تأکید کرده‌اند اگر اینستکس تنها مبادلاتی که مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند را پوشش دهد و امکان واریز پول نفت ایران به آن فراهم نباشد، عملاً یک ساز و کار مالی بی‌فایده خواهد بود.

ماه گذشته عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طی پیامی در صفحه اینستاگرام خود سه ایراد اساسی را به اینستکس وارد دانست:

«اولاً، اینستکس نه کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا، بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش‌هایی که در چارچوب برجام مجاز بودند از طریق آن انجام‌پذیر باشد.

ثانیاً، شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهای غیرتحریمی شود ولی بعدتر محدوده آن بایستی به کلیه کالاها گسترش یابد.

ثالثاً، منابع آن از صادرات نفت به اروپا تأمین شود، اگر هم اروپا موقتاً محذوراتی در خرید نفت ایران دارد، یک خط اعتباری بلندمدت با بازپرداخت آتی نفتی، یک راه‌حل موقت قابل بررسی است. خود اروپایی‌ها هم در مذاکرات اشاره‌ای به راه‌حلی شبیه به این داشته‌اند.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند