کدخبر: ۲۹۷۲۶۷ لینک کوتاه

ترامپ دوباره طالبان را تهدید کرد/ می‌توانم در دو یا سه پیروز شوم، اما به دنبال کشتن ۱۰ میلیون نفر نیستم

اقتصادنیوز: ترامپ با اشاره به "پیشرفت" در مذاکرات صلح با طالبان، دوباره هشدار داده که قادر است ظرف چند روز، بخش‌های زیادی از افغانستان را از صفحه روزگار محو کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری فرانسه نوشت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در این خصوص به گزارشگران حاضر در کاخ سفید گفته است: "ما پیشرفت زیادی داشته‌ایم؛ در حال گفت‌وگو هستیم".

به گفته ترامپ، نیروهای آمریکایی برای نزدیک به دو دهه، در منازعه افغانستان درگیر بوده‌اند و رهایی از آن امکان‌پذیر نبوده است. او اظهار داشته است: "می‌توان در دو یا سه یا چهار روز بر افغانستان پیروز شد، اما من به دنبال کشتن ۱۰ میلیون نفر نیستم".

طی ماه ژوئیه، او در اظهار نظری مشابه به ۱۰ میلیون تلفات اشاره کرده بود، اما این بار ذکر کرده است که این شامل سلاح‌های هسته‌ای نخواهد بود. وی در همین باره گفت: "درباره تسلیحات غیر اتمی صحبت می‌کنم".

با این حال در پاسخ به سوال درباره گزارشی از واشنگتن‌پست که مدعی است آمریکا حضور نیروهایش در افغانستان را از ۱۴ هزار نیروی حاضر به هشت هزار نیرو کاهش خواهد داد، پاسخی ابهام‌آلود ارائه کرد.

طی این مذاکرات، به نظر می‌رسد نیروهای طالبان آتش‌بس اعلام کنند و وارد مذاکره صلح با دولت افغانستان -که حمایت آمریکا را داراست- شوند؛ هم‌چنین به نقل از گزارشات، تعهد کنند که القاعده در عرصه حضور نداشته باشد.

حملات یازده سپتامبر القاعده به آمریکا، باعث تحریک هجوم آمریکا به افغانستان و بیرون راندن طالبان از قدرت در سال ۲۰۰۱ شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند