کدخبر: ۲۹۷۶۳۲ لینک کوتاه

جرمی کوربین خبرداد

افزایش احتمال برکناری بوریس جانسون/انتخابات زودهنگام در بریتانیا؟

اقتصادنیوز: رهبر حزب اپوزیسیون بریتانیا تاکید کرد، بوریس جانسون با رای عدم اعتماد "زودهنگام" در دولتش مواجه خواهد شد که ممکن است به عزل او از مقام نخست‌وزیری و برگزاری انتخابات جدید بینجامد. جانسون اما قصد اعلام انتخابات زودهنگام ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا گفته است پس از بازگشت پارلمان از تعطیلات تابستانی خواستار رای‌ عدم اعتماد به دولت بوریس جانسون، نخست‌وزیر تازه‌کار بریتانیا می‌شود تا از برگزیت بدون توافق جلوگیری کند.

کوربین در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکید کرد، حزب کارگر به‌زودی و در زمان مناسب خواستار رای‌گیری می‌شود. او گفته است، هر کار لازمی برای توقف بریگزیت بدون توافق انجام خواهد داد.

رهبر حزب کارگر بریتانیا گفت: اینطور به نظر می‌رسد که آقای نخست‌وزیر قصد توافق ندارند. عدم توافق مساله‌ای واقعا جدی است. این امر روی قیمت غذا، تامین دارو، تجارت و سرمایه‌گذاری تاثیر می‌گذارد و مستقیما ما را به سمت آن توافق تجاری باب میل دونالد ترامپ می‌کشاند که دوست دارد با بوریس جانسون به آن برسد.

کوربین افزود: زمانی که احساس کنیم پیروز می‌شویم و زمانی که اطمینان حاصل کنیم این دولت اجازه نمی‌یابد بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، رای عدم اعتماد را ارائه می‌کنیم.

بوریس جانسون اما گفته است قصد برگزاری انتخابات جدید ندارد. او با بیان اینکه رای‌دهندگان به حد کافی رای داده‌اند، تاکید کرد: مردم بریتانیا در انتخابات ۲۰۱۵ شرکت کردند، رفراندوم ۲۰۱۶ را داشتند و با انتخابات دیگری در ۲۰۱۷ مواجه شدند. مردم از ما می‌خواهند درخواستشان را اجرایی کنیم و این برای ما همان خروج از اتحادیه اروپاست. آخرین گزینه من اعلام انتخابات زودهنگام است.

دولت جانسون با اکثریت یک کرسی در پارلمان بریتانیا حضور دارد و این سوال مطرح است که آیا او می‌تواند بدون یک انتخابات سراسری دیگری برای مدت زمان طولانی جان سالم به در ببرد یا خیر. در همین حال، ۲۷ شریک عضو اتحادیه اروپا با درخواست‌های جانسون برای گشایش دوباره توافق خروج موافقت نکرده‌اند. نمایندگان کشورهای عضو در نشست روز دوشنبه در بروکسل مجددا تاکید کردند که توافق بریگزیت قابلیت مذاکره دوباره را ندارد. سخنگوی بوریس جانسون به خبرنگاران گفته است، بریگزیت "تحت هر شرایطی" در تاریخ ۳۱ اکتبر اجرایی خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند