کدخبر: ۲۹۸۰۵۷ لینک کوتاه

دخالت سفیر آمریکا در امور نظامی آلمان

سفیر آمریکا در برلین روز جمعه اعلام کرد بی‌علاقگی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای افزایش بودجه نظامی شاید آمریکا را مجبور کند نیرو‌های خود را از آلمان به لهستان منتقل کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ اظهارات ریچارد گرنل بی صبری دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا را در مقابل ناتوانی مرکل در افزایش بودجه نظامی به دو درصد از تولید ناخالص ملی نشان می‌دهد.
گرنل گفت: «این توهین آمیز است فرض کنیم مالیات دهندگان آمریکایی به پرداخت مخارج بیش از 50 هزار نیروی آمریکایی در آلمان ادامه دهند و در عین حال آلمانی‌ها مازاد بودجه خود را برای برنامه‌های داخلی مصرف کنند.»
در همین حال براساس پیش بینی برنامه‌های مالی آلمان، بودجه نظامی این کشور پیش از کاهش به ۱.۲۴ درصد از تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۲۳, در سال آینده به ۱.۳۷ درصد از تولید ناخالص ملی افزایش یابد.
این در حالی است که کشور‌های اروپای شرقی مانند لهستان و لتونی پس از افزایش نگرانی‌ها از اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴, بودجه نظامی خود را به دو درصد افزایش دادند، موضوعی که مورد استقبال ترامپ قرار گرفت و رئیس جمهور آمریکا اقدام مشابه را از آلمان درخواست کرد.
با وجود اینکه اعتراض آمریکا از میزان بودجه نظامی آلمان به پیش از آغاز دوران ریاست جمهور ترامپ باز می‌گردد، اما روابط دو کشور از زمان ترامپ پیشرفتی نداشته است.
دو کشور درباره مسائل مختلفی از جمله ایران؛ تعرفه‌های تجاری و خط لوله گازی نورد استریم 2 از روسیه به سمت آلمان نظر واحد ندارند.
ترامپ در ماه ژوئن اعلام کرده بود، 1000 نیروی نظامی آمریکایی را از آلمان به لهستان منتقل خواهد کرد.
جورجت موسباچر، سفیر آمریکا در لهستان نیز انتقادات مشابهی از بی میلی آلمان به اختصاص منابع مالی بیشتر به ناتو مطرح کرده است.
وی روز پنجشنبه در پیام توئیتری گفت: «لهستان تعهد بودجه دو درصدی خود را از تولید ناخالص ملی برای ناتو اجرا کرد، اما آلمان این اقدام را صورت نمی‌دهد. ما از انتقال نیرو‌های آمریکایی از آلمان به لهستان استقبال می‌کنیم.»
آمریکا بیش از 33 هزار نظامی به علاوه 17 هزار کارمند غیرنظامی در آلمان دارد. همچنین باور بر این است که آمریکا کلاهک‌های هسته‌ای خود را در آلمان مستقر کرده است.
گرنل در مصاحبه خود افزود «رئیس جمهور ترامپ و جورجت موسباچر درست می‌گویند. چندین رئیس جمهور از بزرگترین اقتصاد اروپا درخواست کرده اند تا در زمینه نظامی اش بودجه صرف کند. این درخواست در سال‌های بسیاری از سوی روسای جمهور متعددی مطرح شده است.»
مقام آمریکایی تاکید کرد در صورت تداوم بی اعتنایی آلمان به درخواست ترامپ برای افزایش بودجه نظامی، آمریکا باید واکنش نشان دهد.
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند