کدخبر: ۲۹۸۵۵۴ لینک کوتاه

نقش عراق در حل بحران نفتکش‌ها میان ایران و انگلیس

اقتصادنیوز: یک مسئول عراقی اعلام کرد بغداد در تلاش برای حل بحران نفتکش‌ها میان ایران و انگلیس نقش محوری داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک منبع عراقی مسئول در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین از نقش محوری عراق در حل و فصل بحران نفتکش‌ها میان ایران و انگلیس سخن گفت.

این منبع افزود: عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق به تلاش‌های خود برای فراهم‌سازی شرایطی که برای حل بحران میان ایران و انگلیس ضروری است، ادامه می‌دهد.

وی گفت: عبدالمهدی در سفر خود به تهران در ۲۲ ژوئن (۳۱ تیر) حامل پیام انگلیس برای ایران بود.

نخست‌وزیر عراق پس از سفر به تهران و دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد که درباره نفتکش توقیف شده انگلیسی در ایران با یکدیگر گفت‌وگو کردیم.

وی در این سفر همچنین بر نقش مهم عراق در کاهش تنش‌ها و حفاظت از آبراه‌های بین‌المللی تاکید کرد.

۱۳ تیرماه مقامات منطقه جبل‌الطارق که تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد، در اقدامی که از سوی مقامات کشورمان «راهزنی دریایی» خوانده شد، نفتکش گریس ۱ را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه در نزدیکی آب‌های این منطقه توقیف کرد.

ایران بار‌ها ادعا‌های مطرح شده از سوی مقامات انگلیس و جبل‌الطارق را رد و اعلام کرد این نفتکش از نظر فنی امکان پهلو گرفتن در بندری که انگلیس به آن اشاره می‌کند، نداشته است.

همچنین نفتکش «استنا ایمپرو» انگلیس ۲۸ تیرماه پس از نقض قوانین بین‌المللی دریایی و ورود به آب‌های کشورمان با اقدام مقتدرانه نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز متوقف و با ۲۳ خدمه به سواحل بندر عباس منتقل شد. مالک این کشتی یک شرکت سوئدی است و در روز توقیف تحت پرچم انگلیس حرکت می‌کرد. این کشتی متخلف انگلیسی همچنان در سواحل بندرعباس تحت بازداشت قرار دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند