کدخبر: ۲۹۹۰۸۵ لینک کوتاه

ادعای العرب:

ایران تلاش می‌کند حوثی‌ها و اخوان در یمن متحد شوند

اقتصادنیوز: العرب نزدیک به عربستان سعودی نوشت: ایران با تمرکز بر عامل وحدت یمن، در تلاش است تا اخوان یمن را برای پیوستن به صف حوثی ها تحریک کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: طی سفری که هیئت حوثی به ایران داشت، تلاش تهران برای استفاده از حوادث اخیر در عدن، برای جذب حزب اصلاح طلب اخوان، به حوثی ها، بروز یافت.

در این سفر، مسئولان ایرانی در جریان دیدار با محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی ها، بر ضرورت حفظ اتحاد یمن تاکید کرده و دولتهای منطقه را متهم به تلاش برای فروپاشی و تجزیه یمن نمودند.

عبدالسلام نیز در ضمن این سفر، بر این مساله تاکید کرد که تمام مسائل مورد اختلاف باید از طریق مذاکره یمنی یمنی، بدون دخالت خارجی، حل شود.

تحلیلگران مسائل یمن، صحبتهای عبدالسلام در این باره را به مثابه پیشنهاد مستقیمی به حزب زیان دیده از سیطره شورای انتقالی در عدن، می دانند.

ایشان می افزایند که اکنون به دلایل داخلی و خارجی، بیش از هر زمانی زمینه برای نزدیکی بی سابقه بین حوثی ها و اخوان در یمن، فراهم است. نزدیکی بین قطر و ایران و شکوفایی روابط بین تهران و دوحه، در رأس عواملی جای می گیرد که می تواند زمینه ساز ائتلاف اخوانی حوثی در یمن باشد؛ چرا که رابطه مستحکم قطر با اخوان، در مقابل تبعیت کامل حوثی ها از تهران، این امر را آسان می کند.

یکی از فرماندهان حوثی در حساب توئیتر خود در این باره نوشت:« طی دیدار با محمد جواد ظریف، راههای تقویت روابط دو جانبه و دیپلماتیک بین دو کشور و همکاری مشترک برای حمایت از راه حل سیاسی در یمن، پایان دادن به محاصره و جنگ متجاوزانه، به اضافه تحولات شرایط منطقه ای، مورد بررسی قرار گرفت».

در جریان موج تنش ها بین ایران از یک سو و ایالات متحده و تعدادی از هم پیمانان منطقه ای و بین المللی آن از سوی دیگر، نقش حوثی ها برای کاهش فشارها بر ایران و پراکنده کردن تلاش دشمنان، ظهور ویژه ای یافته است.

یک منبع یمنی آگاه درباره سفر عبدالسلام به تهران، تصریح می کند که سخنگوی حوثی ها پرونده کاملی از هدف گرفتن عربستان را به مسئولان ایرانی ارائه داده و خواستار کمک های بیشتری از سوی ایران، به حوثی ها شده است.

پس از حوادثی که در عدن بوقوع پیوست، حوثی ها و به دنبال آنها، ایران، امیدوارند بتوانند جبهه مخالف خود در یمن را تجزیه کنند.  دو طرف اصلی در ائتلافِ مخالفِ حوثی ها، یعنی عربستان و امارات، اختلافات را به میز مذاکره ای ارجاع داده اند که اولین حلقه های آن به زودی در جده برگزار خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند