کدخبر: ۲۹۹۲۷۸ لینک کوتاه

اختصاص ۵۰ میلیارد ریال برای مرمت بناهای تاریخی مرکزی

اقتصادنیوز: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: ۵۰ میلیارد ریال به فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و مرمت بناهای تاریخی استان مرکزی اختصاص می‌یابد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، علی‌اصغر مونسان دقایقی پیش در پایان سفر یک روزه خود به شهرستان اراک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه استان مرکزی در حوزه‌های میراث فرهنگی، تاریخی، بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی از ظرفیت‌های بسیار مطلوبی برخوردار است که باید از تمام آنها استفاده کنیم.

وی افزود: با بازدید از ظرفیت درمانی شهرستان اراک می‌توانیم بگوییم علاوه بر ظرفیت‌های گردشگری، ظرفیت توریست درمانی نیز در شهرستان اراک وجود دارد که نباید از آن غافل شویم تاکنون ظرفیت صنعتی استان مرکزی بر سایر ظرفیت‌ها غلبه داشته و مردم این منطقه را یک استان صنعتی می‌دانند در حالی که از ظرفیت‌های بسیار مطلوبی در حوزه گردشگری برخوردار است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: امیدواریم این سفر بتواند آغازگر اقدامات مطلوبی در حوزه گردشگری استان مرکزی قلمداد شود و خوشبختانه مسئولان ارشد استانی در این منطقه به ارتقاء سطح فرهنگ گردشگری علاقه‌مند هستند و امیدواریم بتوانیم به آنها کمک کنیم.

مونسان ادامه داد: در این سفر مقرر شد تا اعتباری معادل 5 میلیارد تومان برای فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و مرمت بناهای تاریخی به استان مرکزی تعلق گیرد، همچنین علاوه بر این اعتبار 2 میلیارد تومان از سوی سازمان میراث فرهنگی و 2 میلیارد تومان دیگر نیز از سوی استانداری مرکزی به طرح مرمت و بازسازی بازار تاریخی شهر اراک اختصاص داده شود زیرا این بازار تاریخی خود یک ظرفیت بسیار مطلوب در حوزه گردشگری به شمار می‌آید و تمامی اعتبارات مذکور تا پایان سال محقق می‌شوندش.

وی عنوان کرد: مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی نیز موظف است براساس ماده 27 بناهای تاریخی را به سرمایه‌گذاران واگذار کند زیرا بودجه دولتی کفاف حفظ و حراست از این تعداد عظیم بنای تاریخی کشور را نمی‌دهد، خوشبختانه تاکنون مشارکت سرمایه‌گذاران در کشور بسیار مطلوب بوده و خود قشر مردمی به مرمت این فضاها پرداخته‌اند و کسب‌وکاری پررونق در فضاهای تاریخی به وجود آمده است که امیدواریم این اقدامات در استان مرکزی نیز سرعت گیرند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند