کدخبر: ۲۹۹۶۹۶ لینک کوتاه

مرگ وارث بن لادن تایید شد

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا مرگ حمزه بن لادن, پسر و وارث تعیین شده اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده را تایید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسپر اواخر روز چهارشنبه در گفتگو با «فاکس نیوز» در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا حمزه بن لادن مرده است، گفت: این برداشت من است.
وی افزود: من جزئیاتی در این خصوص ندارم و اگر هم داشتم، نمی دانستم چه مقدار از آن را می توانستم با شما به اشتراک بگذارم. رسانه های آمریکایی اوایل ماه اوت به نقل از مقامات اطلاعاتی این کشور گزارش دادند حمزه بن لادن در دو سال گذشته در عملیاتی با مشارکت آمریکا کشته شده است. با این حال, دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات ارشد از تایید یا تکذیب علنی این خبر خودداری کرده اند.
گمان می رود حمزه، که پانزدهمین در بین 20 فرزند بن لادن و پسر همسر سوم وی بود، تقریبا 30 سال داشته است.
براساس اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، حمزه، که برخی مواقع «ولیعهد جهاد» خوانده می شد، با انتشار پیام هایی صوتی و ویدیویی خواستار حملاتی علیه آمریکا و دیگر کشورها به ویژه برای گرفتن انتقام کشته شدن پدرش به دست نیروهای آمریکایی در پاکستان در ماه مه سال 2011 شده بود. این اقدامات باعث جذب نسل جدیدی از هواداران توسط این گروه افراط گرا شد.
مرگ اسامه بن لادن در سال 2011 و قدرت گرفتن گروه (تکفیری-صهیونیستی) داعش منجر به آن شد که القاعده محبوبیت خود را بین افراط گرایان جوانتر از دست بدهد ولی به نظر می آید این گروه تحت سرکردگی ایمن الظواهری در حال توطئه برای بازگشت به وضع سابق خود باشد.
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند