کدخبر: ۳۰۱۰۸۰ لینک کوتاه

پای نفت به جنگ تجاری باز شد

اقتصادنیوز : سرانجام ترس تجار و پالایشگاه های چینی به واقعیت مبدل شد و تعرفه نفت خام آمریکا توسط چین افزایش پیدا کرد اما دخیل شدن نفت خام آمریکا در جنگ تجاری به چه معنا است این اتفاق قیمت نفت را دچار چه تحولاتی خواهد کرد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ، یک سال از آغاز جنگ تجاری چین و آمریکا می گذرد و تا این هفته ای که گذشت چین از افزایش تعرفه نفت خام آمریکا امتناع کرده بود و در پاسخ به حملات ترامپ تعرفه سایر کالاهای وارداتی را افزایش داده بود.

در هفته گذشته سرانجام نفت خام امریکا هدف حمله چین قرار گرفت؛ این اقدام چین برای اقتصاد امریکا چه سرنوشتی را رقم خواهد زد؟

از تشدید جنگ تجاری چین و امریکا یک سال است که می گذارد از آن زمان تاکنون تجار چینی و پالایشگاه های چین از روزی می ترسند که تعرفه واردات نفت خام آمریکا توسط چین افزایش پیدا کند.

چین روز جمعه اعلام کرد که تعرفه کالاهای آمریکایی به ارزش ۷۵ میلیارد دلار از جمله نفت خام را در دو نوبت از اول سپتامبر و ۱۵ دسامبر اعمال می کند.

چین ۵ درصد تعرفه واردات نفت آمریکا را افزایش داده است که از یکشنبه آینده اعمال خواهد شد و این درحالی است که چندین نفتکش در حال انتقال نفت خام به چین هستند . برخی از این نفتکش ها قبل از زمان اعمال تعرفه ها به بندر چین خواهند رسید و برخی دیگر پس از اعمال تعرفه ها.

تا به امروز یک سال است که خریداران چینی از ترس گران شدن نفت آمریکا به خاطر افزایش تعرفه ها نسبت به خریدن آن بی میل هستند و خیلی از خریداران چینی این نفت خام با داشتن مقصد دوم انتقال محموله ها خطرات گران شدن آن را کاهش داده اند.

پیش بینی کارشناسان در ماه گذشته بر این مبنی بود که واردات نفت خام آمریکا به چین در این ماه به حداکثر خود از زمان آغاز جنگ تجاری برسد چراکه بسیاری از تجار چینی و پالایشگاه های چین می خواهند قبل از اعمال تعرفه ها نفت را وارد کشور کنند.

در حال حاضر یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت خام امریکا به چین "سینوپک" به دنبال عملی کردن برنامهای برای جلوگیری از ضررهای این اقدام است چراکه این کمپانی یک قرارداد عظیم با صادر کننده نفت خام آمریکا دارد که بر مبنی آن قرار است چهار محموله به اندازه ۲ میلیون بشکه نفت خام به چین وارد کند و در صورت افزایش تعرفه های نفت خام امریکا ارزش این بشکه ها ۳ دلار بیشتر خواهد شد و ضرر هنگفتی به سینوپک خواهد زد.

منابعی به رویترز گفتند که سینوپک قصد دارد نوعی معافیت مالیاتی را بر روی واردات نفت خام ایالات متحده اعمال کند. به گفته کارشناسان، چین پس از واردات کمی بیشتر در ماه ژوئیه و احتمالاً اوت ، واردات نفت خام خود را پس از آغاز ماه سپتامبر دوباره کاهش می دهد و تعرفه ها اعمال خواهند شد و امکان دارد چین پس از اعمال تعرفه ها واردات نفت خود را به کم ترین میزانی که تاکنون بوده است کاهش دهد و همچنین به تبع نرخ خرید نفت را نیز بسیار پایین بیاورد.

به طور کلی تا قبل از اعمال تعرفه های چین برروی نفت خام آمریکا پیش بینی می شده است که صادرات آن تا پایان سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند و حال با وضع تعرفه ها باید تا زمان اعمال آن ها صبر کرد و دید چه بر سر صنعت نفتی امریکا خواهد آمد. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند