کدخبر: ۳۰۱۸۱۰ لینک کوتاه

پالس مثبت نظامی پوتین به آمریکا

رئیس جمهور روسیه در ولادی وستوک تصریح کرد: روسیه آماده است سلاح‌های بسیار پرسرعت خود را که آمریکا و هیچ کشور دیگر جهان در اختیار ندارند به آمریکا بفروشد تا توازن (قدرت) برقرار شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ ولادیمیر پوتین د ر حاشیه نشست مجمع اقتصادی شرق در شهر ولادی وستوک گفت: نباید فراموش کنیم که آمریکا حتی به پیمان جامع منع آزمایش‌های هسته‌ای نیز نپیوسته است. علاوه بر این، اکنون ما با خطر استقرار تسلیحات در فضای پیرامون زمین روبرو هستیم. این‌ها چالش‌هایی است که بشریت ممکن است با آن‌ها مواجه شود، زیرا اکنون بالای سر ما در فضا ممکن است نوعی از سلاح‌ها وجود داشته باشد که حتی شاید شامل سلاح‌های هسته‌ای در فضا شود. این سلاح‌ها می‌توانند در زمانی بسیار کوتاه، فاصله فضا تا زمین را طی کنند. از اینرو، این مسئله، گزینه‌های دفاعی را بسیار پیچیده خواهد کرد؛ لذا این ممکن است شرایط امنیتی را در سراسر جهان به طرزی قابل توجه، تغییر دهد.

رئیس جمهور روسیه افزود در حال حاضر، شرکای آمریکایی ما- هنگامی که به آن‌ها پیشنهاد ادامه گفتگو‌ها درباره خلع سلاح (هسته ای) را می‌دهیم- صرفاً سکوت اختیار می‌کنند. این هیچ مسئلهِ جدیدی نیست (که آمریکایی‌ها درباره خلع سلاح هسته‌ای سکوت می‌کنند). ما آخرین باری که با شرکای آمریکایی مان ملاقات کردیم، در این باره گفتگو کردیم که چگونه می‌توانیم این سلاح‌های ابرمافوق صوت را تحت پیمان‌هایی قرار دهیم و این سلاح‌ها را تحت نظر داشته باشیم. پوتین در ادامه افزود هیچ کشوری در جهان- حتی آمریکا- چنین سلاح‌هایی ندارد. از اینرو، من گفتم شاید ما (روسیه) بتوانیم چنین سلاح‌هایی را به آمریکا بفروشیم تا توازن (قدرت نظامی) را برقرار کنیم. اما آن‌ها گفتند که شاید خودشان بتوانند چنین سلاح‌هایی را تولید کنند، اما چرا آن‌ها می‌خواهند این همه پول را برای تحقیقات در این خصوص هزینه کنند، در حالی که ما این پول‌ها را قبلاً هزینه کرده ایم و در ضمن می‌توانیم منافعی را از آن‌ها (در رابطه با فروش این سلاح‌ها به آمریکا) دریافت کنیم. این به مثابه رخنه در امنیت ما (روسیه) نخواهد بود، اما به ایجاد توازن کمک خواهد کرد. ما همچنین می‌توانیم درباره تحت نظارت قرار دادن اغلب انواع سلاح‌ها و تجهیزاتِ پرتاب کنندهِ موشک‌ها با یکدیگر گفتگو کنیم.
پوتین خاطر همچنین خاطر نشان کرد روسیه آماده گفتگو درباره این موضوعات است، اما تاکنون ما هیچ پاسخ مناسبی از سوی آمریکا در این خصوص دریافت نکرده ایم.
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند