کدخبر: ۳۰۱۸۱۵ لینک کوتاه

واکنش فرانسه به سومین مرحله از کاهش تعهدات برجامی

در پی اعلام سومین مرحله از کاهش تعهدات برجامی ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه خواستار پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ «اگنس وان‌درمول» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت دولت متبوعش از ایران می‌خواهد که به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام پایبند باشد و از اقدامات نقض‌کننده این تعهدات بپرهیزد.

این دیپلمات فرانسوی یک روز پس از اعلام گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام، در یک نشست خبری آنلاین اعلام کرد: «ایران باید از هرگونه اقدامی که در راستای تعهداتش [ذیل برجام] نباشد و موجب ایجاد وقفه در تلاش‌ها برای تنش‌زدایی شود، بپرهیزد. پاریس تصمیم اخیر ایران را با همکاری شرکای خود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در حالی ایران را به دلیل انجام اقدامات مجاز طبق بندهای 26 و 36 برجام به نقض این توافق چندجانبه متهم می‌کند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، طرف‌های اروپایی برجام از جمله فرانسه تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

اخیراً فرانسه طرحی را مبنی گشایش خط اعتبار 15 میلیارد دلاری برای ایران در ازای بازگشت ایران به تعهدات پیشین خود ارائه داد، اما در نهایت معلوم شد که فرانسوی‌ها حتی اجرای این طرح را منوط به موافقت آمریکا با اعطای معافیت به مشتریان نفت ایران می‌دانند و در عمل نمی‌توانند یا نمی‌خواهند کاری را بدون اجازه آمریکا پیش ببرند.

ایران که پیش از این در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، شامگاه چهارشنبه با اعلام رسمی رئیس‌جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را کلید زد.

مقامات ایران پیش از این بارها تأکید کرده بودند که روند کاهش تعهدات هسته‌ای ایران تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال ایران ذیل این توافق چندجانبه عمل نکنند، ادامه خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند