کدخبر: ۳۰۲۹۴۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
روستاهای ایران چند روحانی کم دارند؟

روستاهای ایران چند روحانی کم دارند؟

اقتصادنیوز: مدیر حوزه‌های علمیه گفت: ۲۰ هزار روستا و همچنین برخی از مناطق حاشیه‌ای شهر‌ها در کشور فاقد روحانی است.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از عصرایران،  علیرضا اعرافی روز شنبه در آیین آغاز سال تحصیلی جدیدحوزه‌های علمیه کشور در مدرسه فیضیه قم، افزود: باید در استقرار علما و روحانیان و همچنین اعزام مبلغان دینی در این مناطق توجه بیشتری شود.
وی در ادامه گفت: طلاب در عصر جدید باید علاوه بر تحصیل و دانش آموزی، به تزکیه نفس و تعالی اخلاق و معنویت بیش از پیش توجه کنند.

وی با بیان اینکه اولین رکن حوزه علمیه پاسداشت علمی و توجه به عمق فقهی و کلامی حوزه هاست، اظهار داشت: طلاب باید بدانند که اساس حوزه، علم و دانش است و معارف الهی باید در حوزه آموخته شود، عمیق یابد و در سراسر جهان منتشر شود.

اعرافی، مهمترین وظیفه طلاب را توجه به کسب دانش و تحقیق و همچنین تزکیه نفس دانست و ادامه داد: اجتماعی بودن، انقلابی بودن و داشتن رابطه خوب با مردم ابعاد گوناگونی است که حوزویان باید به آن توجه کنند.

امام جمعه موقت قم ادامه داد: نقش اساتید در اخلاق، تولیدات و عمق علمی و همچنین تحقیقات حوزوی و هدایت طلاب به سمت قله‌های بلند علمی بسیار حائز اهمیت است که در این راستا شورای عالی مدیریت حوزه‌های علمیه نیازمند مشارکت اساتید حوزه برای تربیت عالمان بزرگ و ریل گذاری صحیح حوزه است.

وی پاسداشت اصالت، هویت، آداب و سنت‌های حوزوی را مورد تاکید قرار داد و افزود: معتقد به نوگرایی و تحول در حوزه‌های علمیه هستیم، ولی نباید این تحول موجب جداشدن حوزه از اصالت‌های تارخی خود باشد.

اعرافی تاکید کرد: اهتمام به مسائل اخلاقی و مراقبت از برخی آسیب‌ها در این حوزه بسیار ضروری است و باید جلوی برخی مریدبازی ها، دعوت به خویش به جای ارزش‌ها و مسلک‌ها و عرفان‌های دروغین در حوزه‌های علمیه گرفته شود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، گفت: گاهی شاهد هستیم کسانی با انگیزه ابتکار به سمت کار‌هایی می‌روند که با شئون حوزه و روحانیت سازگار نیست و باید این شئون در فضای مجازی و فضای حقیقی جامعه مورد توجه طلاب باشد.

وی، حفظ جایگاه والای رهبری، مرجعیت و نهاد‌های مهم حوزه را به عنوان یک ضرورت دانست و ادامه داد: شورای عالی حوزه‌های علمیه خود را موظف به نقدپذیری می‌داند، ولی طلاب جوان بدانند جایگاه مرجعیت، جامعه مدرسین و نهاد‌های بزرگ حوزوی باید مصون باشد و تعرض به این جایگاه‌ها که از ارکان حوزه هستند، کاری نادرست است.

وی بر استفاده از ظرفیت تعطیلات برای ارتقای سطح دانش طلاب تاکید کرد و گفت: در تابستان جاری ۲۰ هزار طلبه در قم و مشهد به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در دوره‌های ارتقایی، تکمیلی، بصیرتی و فکری مشارکت داشتند.

اعرافی، آمادگی حوزه برای پاسخگویی به نیاز‌های جامعه را مورد تاکید قرار داد و افزود: با طرح‌های متعددی که در حوزه علمیه در حال اجراست، حوزه بیش از پیش آماده پاسخگویی به نیاز‌های جدید جامعه است.

وی مطالبه گری، نقد و اعلام موضع را از جمله ضرورت‌های حوزه‌های علمیه دانست و گفت: افتخار حوزه، حضور در کنار مردم در تمام مشکلات است که در یک نمونه آن بیش از ۱۰ هزار طلبه در سیل فروردین ماه امسال به کمک مردم سیلزده سراسر کشور شتافتند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با تاکید بر تقویت روح قناعت در میان طلاب گفت: حقوق اساتید حوزه‌های علمیه کمتر از یک کارگر است و طلاب حوزه نیز از نظر معیشتی با مشکلات جدی مواجه هستند که باید نسبت به این موضوع توجه شود.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه در پرتو نظام اسلامی گامی نو را در سال جدید تحصیلی برمی دارند و آماده ایفای رسالت‌های جدید می‌شوند گفت: تدوین ۲۰۰ سند و طرح‌های متعدد در حوزه‌های علمیه در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید در دستور کار است.

در سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه کشور، حدود ۱۵۰ هزار تن از طلاب و روحانیان در ۶۰۰ مدرسه علمیه مشغول به تحصیل می‌شوند. تعداد طلاب جدید الورود به حوزه‌های علمیه، پنج هزار تن است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند