کدخبر: ۳۰۳۰۵۴ لینک کوتاه

آیا استفاده از ویپ برای بدن ضرر دارد؟

اقتصاد نیوز: حتی یک بار استفاده از سیگار الکترونیک غیر نیکوتینی (ویپ) می‌تواند به عروق و ریه‌های شما آسیب برساند و شما را به بیماری‌های مختلف مبتلا کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ مصرف سیگار الکترونیک (ویپ) در بین جوانان زیر۳۰ سال بیش‌ترین محبوبیت را دارد و تعداد نوجوانانی که از این سیگارهای الکترونیک استفاده می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است. در یک بررسی جهانی که درسال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داد که بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز دبیرستانی از سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند که این آمار نشان‌دهنده ۷۸ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۷ است.

ارتباط مصرف ویپ با بیماری‌های عروقی

براساس مطالعه اخیر وب سایت healthline.com نشان داده شد که مصرف این سیگارها به هیچ وجه برای ریه‌ها و سیستم عروقی ایمن نیست.در این مطالعه که روی ۳۱ فرد شرکت‌کننده ۳۵-۱۸ ساله انجام شد، محققان قبل و بعد از مصرف ویپ روی افراد شرکت کننده MRI انجام دادند تا متوجه شوند، سیگارهای الکترونیک چه تاثیری در سیستم عروقی شرکت‌کنندگان می‌گذارد. بررسی  MRI شرکت‌کنندگان، این یافته‌ها را برای محققان داشت:

· مصرف سیگار الکترونیک (ویپ) می‌تواند منجر به تغییر در جریان خون شود: تنها یک مرتبه استفاده از ویپ موجب کاهش جریان خون در شریان فمورال (شریان بزرگ در ران) می‌شود. زمانی که جریان خون کاهش پیدا می‌کند، جریان اکسیژن نیز کاهش می‌یابد. هنگامی که جریان خون به مغز کاهش می‌یابد، می‌تواند توجه، تمرکز و توانایی یادگیری را تحت تأثیر قرار دهد و این می‌تواند تأثیرات مختلفی بر نوجوانان دبیرستانی و دانشگاهی بگذارد.

· محققان نگران هستند که مصرف ویپ منجر به سخت شدن شریان‌ها شود: محققان با بررسی‌هایی که انجام دادند متوجه افزایش سرعت موج پالس آئورت در شرکت‌کنندگان شدند، که این تغییر احتمالاً حاکی از سفت شدن آئورت می‌باشد.

به طور کلی، نتایج نشان داد که حتی اگر مایع ویپ حاوی نیکوتین نباشد، با این حال سیگارهای الکترونیکی ممکن است خطری برای عملکرد عروق و پوشش رگ‌های خونی در افراد جوان و سالم ایجاد کنند.

دکتر هامبرتو چوی، متخصص قلب و عروق گفت: " ما نگران هستیم که استفاده طولانی مدت از سیگارهای الکترونیکی، منجر به بیماری‌های عروقی دائمی مانند آترواسکلروز (سخت شدن رگ‌های خونی) شود. ما هنوز زمان لازم داریم تا ببینیم مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی به این مشکلات دراز مدت مبتلا می‌شوند یا خیر، اما این مطالعه یک نشانه احتمالی است که می‌تواند اتفاق بیفتد. "

مایعات مخصوص سیگارهای ‌الکترونیک مضرند؟

سیگارهای الکترونیکی حاوی مواد شیمیایی مضر هستند در صورتی که جوانان فکر می‌کنند که دود این سیگارها مضر نیست و یک داروی کم خطر برای آن‌ها است؛ درست است که دود ویپ به اندازه دود سیگار مضر نیست اما این به معنی ایمن بودن ویپ و مصرف سیگارهای الکترونیک نیست.

محلول موجود در مایعات سیگار الکترونیکی حاوی پروپیلن گلیکول، گلیسرول و طعم دهنده‌ها هستند، اما نیکوتین ندارد. مطالعه جدید نشان داد که نیکوتین تنها ماده مضر برای افراد مصرف کننده سیگار نیست، بلکه سیگارهای الکترونیک با اینکه نیکوتین ندارند، اما برای سلامت انسان خطرناکند.

همانطور که در بالا گفتیم، محلول مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی معمولاً شامل ترکیبی از حلال‌ها، طعم دهنده‌ها و مواد افزودنی است؛ وقتی این مواد شیمیایی گرم و استنشاق می‌شوند، ممکن است باعث آسیب به دستگاه تنفسی و رگ‌های خونی شود.

آخرین یافته‌ها در تحقیقات قبلی نیز نشان‌دهنده ارتباط بین دود بدون نیکوتین سیگارها الکترونیک و مشکلات سلامتی است:

· یک مطالعه آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که قرار گرفتن در معرض ترکیبات طعم دهنده مایع سیگار الکترونیکی ممکن است واکنش التهابی در گلبول‌های سفید ایجاد کند.

· یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ادرار افراد ۱۶ ساله‌ای که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کردند حاوی مقادیر بالاتری از ترکیبات سرطان زا نسبت به شرکت کنندگانی بود که سیگار نمی‌کشیدند.

نتیجه گیری

قبل از نتیجه گیری در مورد اثرات طولانی مدت ویپ یا سیگارهای الکترونیک، نیاز است که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود، اما یافته‌های اولیه کارشناسان در مورد استفاده از سیگارهای الکترونیکی نگران کننده است. مطالعه اخیر نشان داد که مصرف این سیگارها به هیچ وجه برای ریه‌ها و سیستم عروقی ایمن نیست.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند