کدخبر: ۳۰۳۱۴۲ لینک کوتاه

نظر مردم اروپا درباره تقابل آمریکا با چین و روسیه چیست؟

نتایج دور از انتظار یک نظرسنجی در اتحادیه اروپا

اقتصادنیوز؛ در حالی که تصور عمومی این است که در منازعه احتمالی میان آمریکا با روسیه یا چین، مردم اروپا قاطعانه از واشنگتن حمایت می‌کنند، اما نتایج یک نظرسنجی در کشورهای اروپایی این برداشت را به چالش کشیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ اندیشکده «شورای اروپایی روابط خارجی» که این نظرسنجی را در ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا انجام داده، در این رابطه نوشته است: «به نظر می‌رسد رأی‌دهندگان می‌خواهند اتحادیه اروپا به بازیگری قدرتمند و مستقل بدل شود که از راهبردهای غیرتقابلی بهره می‌برد. در منازعات میان ایالات متحده با چین یا روسیه، ترجیح روشن آن‌ها این است که اتحادیه اروپا بی‌طرف مانده و در رقابت میان قدرت‌ها، رویکردی بینابینی پیش بگیرد.»

این گزارش می‌افزاید: «این نشانگر آن است که رأی‌دهندگان خواهان آنند که اتحادیه اروپا آنقدر قدرتمند باشد که به یک پیرو صرف از دیگر قدرت‌ها بدل نشود. به بیان دیگر، ترجیح آن‌ها برای اتحادیه اروپا بی‌طرفی در منازعات ژئوپلتیکی است، به این معنی که آن‌ها از مفهوم استقلال راهبردی اروپایی حمایت می‌کنند.»

بر اساس این نظرسنجی، در هر دو سناریو، اتریش، یونان، اسلواکی، آلمان و مجارستان در صدر میزان حمایت از بی‌طرفی اروپایی قرار دارند. کمترین حمایت نیز مربوط به لهستان و دانمارک است.

در ماه‌های گذشته به خصوص با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، چه در نظرسنجی‌ها و چه در میان مقام‌های اروپایی، حمایت از حرکت به سوی اتخاذ سیاست‌های مستقل از واشنگتن، افزایش یافته است.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه طرح تشکیل «ارتش مشترک اروپایی» را مطرح کرده و در این زمینه با آلمان پیمان مشترک امضا کرده است. علاوه بر این، برخی از کشورهای اروپایی از تشکیل یک سامانه پرداخت مالی مستقل از آمریکا و همچنین فاصله گرفتن از دلار امریکا حمایت کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند