کدخبر: ۳۰۳۵۹۸ لینک کوتاه

درخواست پناهندگی اسنودن از فرانسه

اقتصادنیوز:ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی ایالات متحده که اسناد طبقه بندی شده برنامه نظارتی دولت آمریکا را فاش کرد بامداد چهارشنبه از امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه درخواست پناهندگی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه تایمز، اسنودن که اکنون برای جلوگیری از تعقیب ایالات متحده در روسیه زندگی می کند، در مصاحبه با رادیو بین الملل فرانسه تأکید کرد"محافظت از افشاگران یک عمل خصمانه نیست و وی حق دارد از وضعیت محافظت شده در فرانسه برخوردار شود."

اسنودن در سال ۲۰۱۳ نیز از فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سابق فرانسه درخواست پناهندگی کرد که با عدم موافقت دولت پاریس مواجه شد.

وی همچنین از چندین کشور دیگر درخواست پناهندگی کرده است.

کتاب خاطرات زندگی اسنودن روز سه شنبه در  ۲۰ کشور از جمله فرانسه منتشر شد. وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که انتشار کتاب جدید اسنودن ناقض توافقنامه‌های عدم افشای اطلاعات است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که اسنودن در کتاب خود با عنوان «ثبت دائمی» را بدون آنکه برای بررسی به آژانس‌های اطلاعاتی ارسال شود، منتشر کرد.

اسنودن مامور سابق سرویس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۳ فاش ساخت که سازمان‌های اطلاعاتی «آمریکا» و «انگلیس» مکالمات سران کشورها را شنود می‌کنند.

وی به تازگی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی بی ای» آمریکا نیز گفته که به «شرط محاکمه عادلانه» به آمریکا باز می‌گردد.

اسنودن در سال ۲۰۱۴ اجازه اقامت سه ساله در روسیه را دریافت کرد که پس از آن سه سال دیگر نیز تمدید شد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند