کدخبر: ۳۰۳۸۲۳ لینک کوتاه

انگلیس و عربستان در مورد عامل حمله به آرامکو هم عقیده نیستند

به رغم شوی تبلیغاتی روز چهارشنبه وزارت دفاع عربستان و تکرار اتهام های واهی و بی‌اساس درباره دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، دولت انگلیس با ارزیابی ریاض در این باره موافق نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، یک دیپلمات بلند پایه انگلیس که خواست نامش ذکر نشود روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که دولت لندن حمله هوایی اخیر به عربستان را محکوم می کند. او بدون اشاره به جنایت های جنگی ائتلاف متجاوز به سرکردگی ریاض در یمن مدعی شد:‌ این حمله برای به خطر انداختن امنیت منطقه خاورمیانه و اختلال در صادرات جهانی نفت صورت گرفت.

این دیپلمات انگلیسی با این حال ارزیابی و ادعای بی‌اساس عربستان در مورد عامل حمله به آرامکو را نادیده گرفت و تصریح کرد:‌ انگلیس به همکاری با شرکای بین المللی، برای روشن شدن مسئول این حادثه ادامه می دهد.

وزارت دفاع عربستان سعودی روز گذشته با برگزاری کنفرانس خبری و تکرار اتهام های واهی خود، ایران را به دست داشتن در حمله به تاسیسات آرامکو متهم کرد.

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در این کنفرانس خبری گفت: حمله به آرامکو تنها عربستان سعودی را هدف قرار نداده بلکه جامعه جهانی و امنیت انرژی را هدف گرفته است.

مالکی مدعی شد: ایران تلاش کرد تا واقعیت ها را مخدوش کند. حمله به آرامکو از یمن نبود بلکه از شمال به جنوب صورت گرفته است.

وی در ادامه اتهام زنی های بی اساس خود علیه ایران،‌ ادامه داد : دلایل و شواهدی داریم که حاکی از دست داشتن ایران در اقدام های خرابکارانه در منطقه است.

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه‌های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

با حمله به این تاسیسات نفتی 50 درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد.

نیروهای انصارالله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کردند.

ترامپ پس از این حمله بدون هرگونه مدرک ایران را متهم به حمله پهپادها به مراکز آرامکو در عربستان سعودی کرد. «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی هم از موضع گیری ضد ایرانی «دونالد ترامپ» تشکر کرد.

با این حال انگلیس تاکنون از نسبت دادن این حادثه به ایران خودداری و برکاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه تاکید کرده است.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس گفته است:‌ درباره این که چه کسی مسؤول این حادثه است، تصویر به طور کامل روشن نیست. وی با انتشار پیامی در توئیتر نوشت:‌ این یک حمله جدی علیه عربستان سعودی و زیرساخت های نفتی آن است و پیامدهایی برای بازار عرضه و تقاضای جهانی نفت به همراه دارد. ما باید پاسخی روشن و تا حد امکان جهانی به آن نشان دهیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند