کدخبر: ۳۰۳۹۵۰ لینک کوتاه

احتمال به التماس افتادن خودروسازان برای خرید خودرو !

​اقتصاد نیوز:تولید خودرو در دو سال گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده و خودروسازان طی یکسال گذشته با انبوهی از تقاضا برای خرید محصولاتشان روبرو بوده‌اند. اما مساله اینجاست که این تقاضا به دلایل مختلف فروکش کرده و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در صورت ادامه‌دار بودن وضعیت فعلی، تقاضا برای خرید خودرو در سال ۹۹ به شدت کاهش خواهد یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، صنعت خودروسازی کشورمان در یکسال گذشته شاهد تغییر رفتار بازار خودرو بوده و در حالی که قبل از آن برای خرید خودرو معمولا اقدامات زیادی از سوی ایران‌خودرو و سایپا انجام می‌شد ولی در این یکسال عملا این مردم بودند که برای خرید خودرو دست و پنجه نرم کردند!

خودروهای داخلی خرید خودرو معاینه فنی خودروهای داخلی پیش فروش خودرو خودروهای شخصی خودروهای داخلی گرانی خودرو تحویل خودروهای پیش فروش شده بی کیفیت‌ترین و با کیفیت‌ترین خودروهای سال 97 خودروهای داخلی خودروسازان خودرو معاینه فنی خودروهای تولید داخل قیمت خودروهای داخلی قیمت رسمی پرایداین تلاش مردم برای خرید و یا پیش‌خرید خودرو به قدری زیاد بود که حتی به گفته وزیر صنعت عملا چیزی در حدود چند صد هزار خودرو در عرض چند ساعت فروخته شد و یا صف 6 میلیون نفری برای ثبت سفارش چند صد خودروی سایپا تشکیل شد که این نشان‌دهنده علاقه بالای بازار برای خرید محصولات خودروسازان بود.

خرید خودرو حالا وضعیت متفاوتی پیدا کرده و به گفته مسئولین بازار خودرو عملا خریدار خاصی در بازار حضور ندارد و در مقابل فروشندگان به وفور پیدا می‌شوند. فروشندگان بازار عملا برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت خودرو قصد فروش دارند و در همین سه ماه اخیر چیزی در حدود 20 درصد از قیمت اموالشان کاسته شده است.

خودروهای داخلیقیمت خودرو بازار خودرو قیمت خودرو قیمت خودرو در بازار آزاد خرید خودرو شرایط فروش ایران‌خودرو قیمت جدید خودرو خودروهای داخلییکی از دلایل کاهش قیمت خودرو و به تبع آن کاهش خرید خودرو اتفاقاتی است که علی‌الخصوص در دو ماه اخیر شاهد بودیم و ورود نهاد قضایی به خودروسازان از جمله این موارد بوده است. از دیگر دلایل این اتفاق می‌توان به عرضه بالای خودرو توسط خودروسازان اشاره کرد که حتی طبق گفته‌های مسئولین مربوطه در وزارت صنعت، این عرضه به زودی بالاتر نیز خواهد رفت.

همه این دلایل باعث شده تا پیش‌بینی‌ها از بازار خودرو به این سمت برود که در صورت ادامه‌دار بودن وضعیت فعلی شاهد کاهش مقدار خرید خودرو در سال 99 باشیم. از جمله دلایل کاهش خرید خودرو این است که مردم دیگر برای سود کردن از تفاوت قیمت وارد این بازار نخواهند شد و از سوی دیگر مصرف‌کننده واقعی نیز توانایی خرید بسیاری از خودروهای فعلی را ندارد. همچنین اندک انتخاب‌های محدودی دارد که به پراید و پژو و … محدود است و خودروسازان برای فروش بسیاری از محصولاتشان دچار مشکل خواهندشد و حتی بعضا شایعه عدم شماره‌گذاری این موارد نیز شنیده می‌شود!

بازار خودرو خرید خودرو قیمت رسمی خودرو بازار خودرو قیمت خودرو در بازار آزاد خرید خودرو در نیمه دوم 97 فروش خودروی کارکرده بازار خودرو بازار خودروهای داخلیهمان‌طور که در ابتدای سال 96 و حتی 97 شاهد عرضه شرایط فروش بسیار متنوع و به نفع مشتری بودیم و خودروسازان برای جذب مشتریان اقدام به پرداخت سود مشارکت بسیار بالا کردند و امتیازات مختلفی از جمله تخفیف خرید ایرانی و تخفیف مشارکت در تولید و …. به مشتریان ارائه می‌کردند، احتمالا در سال 99 نیز به همین منوال خواهد بود و برای جذب مشتریان طرح‌هایی مثل اتوخدمت سایپا و فیروزه‌ای ایران‌خودرو عرضه می‌گردد.

بسیاری از کارشناسان حتی مساله افت کیفیت تولیدات ایران‌خودرو و سایپا را از جمله دلایل کاهش تقاضا می‌دانند که طبیعتا با توجه به مساله داخلی‌سازی قطعات حساس خودروهای داخلی دور از ذهن نیست!

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند