کدخبر: ۳۰۵۳۷۹ لینک کوتاه

حمله جدید سندرز به پمپئو؛ چرا با کسینجر دیدار کردی؟

اقتصادنیوز:سناتور آمریکایی بامداد دوشنبه با انتقاد از دیدار اخیر وزیر امور خارجه آمریکا با هنری کسینجر نوشت: پمپئو در حالی برای دیدار با کسینجر اظهار افتخار می کند که وی نقشی اساسی در جنگ ویران کننده ویتنام داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ایرنا، نشریه هیل، پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی با هنری کسینجر مشاور اسبق وزیر امور خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی در دوره نیکسون دیدار و گفتگو کرد.وزیر امور خارجه ایالات متحده در پیامی تویتتری از این دیدار و گفتگو با جانباز بازنشسته ارتش آمریکا اظهار خشنودی و افتخار کرد.

به دنبال انتشار پیام توییتری پمپئو، سندرز سناتور حزب دموکرات که برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا نیز شده است با انتقاد از پیام وزیر امور خارجه گفت: کسینجر یکی از معماران اصلی کارزارهای ویرانگر بمباران جنگ ویتنام و یکی از "مخربترین" دولتمردان سیاسی در تاریخ آمریکا است.

این برای اولین بار نیست که سندرز به طور کلامی به کسینجر حمله می کند.

به گزارش روزنامه هیل، سندرز مدتهاست که از سابقه کسینجر انتقاد کرده و با اشاره به روابط نزدیک هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا با وی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ گفت: با افتخار می گویم که هنری کسینجر دوست من نیست و توصیه ای از وی دریافت نخواهم کرد.

کسینجر که سابقه فعالیت در دولت های نیکسون و فورد را دارد، مدت ها است که مورد انتقاد فعالان حقوق بشر مستقر در آمریکا و بخش عمده ای از نهادهای سیاسی به دلیل نقش وی در کودتای نظامی شیلی با حمایت آمریکا و جنگ ویتنام که باعث کشته شدن ده ها هزار بی گناه قرار می گیرد.

کسینجر تنهاشخصیت سیاسی در تاریخ ایالات متحده است که همزمان دو مقام عالی رتبه به عنوان وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی میان سالهای ۱۹۷۳ و ۱۹۷۳ به عهده داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند