کدخبر: ۳۰۵۹۹۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
شینزو آبه خواستار ملاقات با رهبر کره شمالی شد

شینزو آبه خواستار ملاقات با رهبر کره شمالی شد

اقتصاد نیوز: شینزو آبه، امروز (جمعه) از قصد خود برای دیدار با رهبر کره شمالی خبر داد؛ هدف اصلی او از این دیدار، بازگردانی اتباع ژاپنی ربوده‌شده در کره شمالی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، طی سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت: "تصمیم دارم تا به صورت رو در رو، کیم جونگ اون را ملاقات کنم، بدون هیچ پیش‌شرطی، تا مسئله مهم ربوده شدن [اتباع ژاپنی] حل شود".

در سال ۲۰۰۲، کره شمالی اقرار کرد مامورانش چند دهه قبل از آن تاریخ، ۱۳ ژاپنی را ربوده‌اند. به گفته مقامات ژاپن، تعداد ربوده‌شدگان ۱۷ نفر بودند که پنج تن از آن‌ها به کشور بازگردانده شده‌اند. کره شمالی می‌گوید هشت تن از این افراد مرده‌اند و ۴ تن دیگر، هیچ‌گاه به این کشور وارد نشده‌ بودند.

کره شمالی در دوران مختلف تنش‌افزایی‌ با ژاپن -که از متحدان نزدیک آمریکا به شمار می‌رود- این کشور را تهدید به حمله و ویرانی کرده و چندین موشک به سوی آب‌های اطراف ژاپن پرتاب کرده است.

دولت ژاپن، آزمایش موشکی تازه کره شمالی -که روز چهارشنبه رخ داد- را محکوم کرد. آبه، این موضوع را نقض تحریم‌های سازمان ملل عنوان کرده است.

کره شمالی به تازگی گفت این موشک جدید، از طریق یک زیردریایی پرتاب شده بود و هدف از آن، مقابله با تهدیدات خارجی و ارتقای توان دفاعی بوده است؛ این شلیک موشک در حالی رخ می‌دهد که مذاکرات این کشور با آمریکا، به زودی از سر گرفته خواهد شد.

نخست‌وزیر ژاپن در ادامه سخنانش گفته است: "در مورد کره شمالی، ما نهایت کوششمان را خواهیم کرد تا امنیت مردم حفظ شود و همکاری نزدیکی با آمریکا و جامعه بین‌الملل خواهیم داشت".

آبه درخصوص روابط با کره جنوبی، بر مد نظر قرار دادن وعده‌های این کشور به توکیو تاکید کرد؛ دادگاه عالی کره جنوبی در اکتبر سال ۲۰۱۸، پرداخت غرامت نیروهای کره‌ای که طی جنگ جهانی دوم در ژاپن کار می‌کردند را خواستار شده بود.

ژاپن با بیان اینکه این مسئله طی یک معاهده در سال ۱۹۶۵ حل و فصل شده، رای دادگاه کره جنوبی را نقض قوانین بین‌الملل بر شمرده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند